Arheopteriks je najstarija poznata ptica, koji je imala koščat rep i zube dinosaura, a perje i krila ptice, no njegove letačke sposobnosti dosad nisu bile dokazane.
Američki i britanski znanstvenici koristili su se vrlo sofisticiranim kompjutorskim snimkama mozga Arheopteriksa pronađenog u Njemačkoj 1861. godine i dokazali da je ta životinja imala sve fizičke i moždane predispozicije za letenje.
"Njegov mozak, osjetila i uši nalikovali su pticama više nego što smo ranije mislili", rekla je dr. Angela Milner, paleontologinja iz Prirodoslovnog muzeja u Londonu. "Riječ je o najprimitivnijoj ptici za koju znamo. Njezin kostur je potpuno dinosaurski, osim perja i krila, pa smo bili nemalo iznenađeni shvativši da joj je mozak bio gotovo identičan suvremenim pticama", dodala je.
Poseban oblik mozga, unutarnje uši koje su građene tako da održavaju ravnotežu i osjetila uvjerila su znanstvenike da je arheopteriks bio u stanju letjeti. "Imao je sve neurološke funkcije i strukture letača, potpunu opremu za letenje", istaknula je dr. Milner.
Arheopteriks je bio malen, veličine europske svrake. Dokazi da je mogao letjeti, objavljeni u najnovijem broju časopisa Nature, postavljaju mnoga pitanja o porijeklu letenja.