FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

GIBRALTAR: LJUDSKI LANAC U ZNAK POTPORE BRITANSKOJ VLASTI

GIBRALTAR, 4. kolovoza 2004. (Hina/dpa) - Oko 15.000 ljudi, odnosnopolovina stanovništva Gibraltara, okupilo se u srijedu i držeći se zaruke formiralo ljudski lanac u znak potpore britanskoj vlasti nad timmalim dijelom Pirenejskog poluotoka.
GIBRALTAR, 4. kolovoza 2004. (Hina/dpa) - Oko 15.000 ljudi, odnosno polovina stanovništva Gibraltara, okupilo se u srijedu i držeći se za ruke formiralo ljudski lanac u znak potpore britanskoj vlasti nad tim malim dijelom Pirenejskog poluotoka.

Među njima je bio i predsjednik lokalne vlade Peter Caruana koji je naglasio da proslava tristote godišnjice britanskog upravljanja Gibraltarom nije uperena protiv španjolske vlade.

Proslava će kulminirati večeras velikom paradom i posebnim zasjedanjem gibraltarskog parlamenta. Na ceremoniji će biti i britanski ministar obrane Geoff Hoon, što je izazvalo veliko nezadovoljstvo španjolske vlade.

Madrid je, naime, u utorak optužio britansku vladu za nedostatak "samokontrole" zbog sudjelovanja u toj proslavi i upozorio da ona neće pomoći britansko-španjolskim odnosima. Španjolski ministar vanjskih poslova Miguel Angel Moratinos rekao je da nesuglasice između Britanije i nove španjolske vlade oko Gibraltara pokazuju "jasan nedostatak osjetljivosti" Londona. "Ovo obilježavanje vojnoga događaja iz prošlosti ne pogoduje odnosima sa Španjolskom", napisao je Moratinos u novinama El Pais. "Veoma je neobično da u Europskoj uniji u 21. stoljeću jedna država slavi vojnu okupaciju dijela (teritorija) druge članice", poručio je

Moratinos.

Britanci su došli u posjed Gibraltara vojnom pobjedom 4. kolovoza 1704. godine. Radi se o području veličine 6,5 četvornih kilometara, koju oko 425 metara visoke stijene naseljava 30.000 stanovnika. Mirovnim sporazumom iz Utrechta kojim je 1713. godine završen europski rat za španjolsku baštinu, Britanci su Gibraltar dobili u "trajan posjed". Španjolska vlada, međutim, "Stijenu" želi vratiti pod svoju upravu i to je pitanje predmet dugogodišnjeg tihog spora dviju zemalja.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙