HINA - Financijski servis
a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00
Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE
--------------------------------------------------
New York/DJIA 9.961,92 9.962,22
Tokyo/NIKKEI 11.031,54 11.159,55
London/FTSE-100 4.297,80 4.287,00
Frankfurt/DAX 30 3.780,76 3.752,59
--------------------------------------------------
Cijene blue chip dionica na američkim tržištima u ponedjeljak se gotovo i nisu mijenjale, dok su tehnoloških potonule na najnižu razinu od početka godine, kako su ulagači odlučili zanemariti prilično dobra poslovna izvješća nekoliko velikih korporacija, zabrinuti zbog mogućeg usporavanja rasta korporativnih zarada.
U takvim uvjetima njujorški Dow Jones indeks ostao je na jučerašnjih 9.961 bod. No, tehnološki Nasdaq oslabio je 0,5 posto, na 1.839 bodova, najnižu razinu od početka listopada lani.
Solidna poslovna izvješća koja su američke korporacije objavljivale u proteklih nekoliko tjedana nisu bila dovoljna da zasjene zabrinutost ulagača u vezi rasta njihovih zarada u nadolazećem tromjesečju. "Nekoliko korporativnih čelnika već je snizilo procjene poslovanja za ovo tromjesečje", izjavio je Michael Vogelzang, predsjednik uprave Boston Advisorsa.
Dodatno, zabrinutosti zbog sigurnosne situacije te neizvjesnost oko potencijalne promjene politike u nadolazećim mjesecima, uključujući i zasjedanje američke središnje banke u kolovozu te konvencija Demokratske i Republikanske stranke, sprječavaju ulagače od većih kupovina. "'Makro' oblaci jednostavno se trebaju malo razići", ocijenio je Jeffrey Kleintop iz PNC Advisorsa.
Među većim gubitnicama bila je dionica vodeće svjetske farmaceutske tvrtke Pfizera, potonuvši gotovo dva posto, nakon što je objavljeno da su njegovi konkurenti dobili dozvolu za prodaju lijeka koji konkurira Pfizerovom Lipitoru, s godišnjom prodajom vrijednom 10 milijardi dolara.
Gubitke u tehnološkom sektoru, pak, donekle je ublažila dionica Microsofta, ojačavši dva posto po ocjeni jedne analitičarske tvrtke da je dionica te najveće svjetske softverske kompanije atraktivna za ulaganje.
Na europskim burzama jučer su indeksi završili poslovanje u minusu, ponajviše pritisnuti padom cijena dionica banaka. Među najvećim gubitnicama bila je dionica najveće španjolske banke Santander Central Hispano, koja je pojeftinila tri posto, nakon što je britanska Abbey National pristala na njezinu ponudu za kupovinu vrijednu 15,1 milijardu dolara. Londonski Ftse indeks spustio se 0,9 posto, na 4.287 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je 1,2 posto, na 3.752 boda.
Podatak o rastu njemačkog Ifo indeksa poslovnog povjerenja u srpnju oraspoložio je danas europska tržišta, potaknuvši ulagače na kupovinu dionica.
Londonski Ftse indeks do podneva je ojačao 0,3 posto, na 4.297 bodova. Frankfurtski DAX porastao je 0,8 posto, dosegnuvši 3.780 bodova.
Rastom cijena predvodile su dionice osiguravateljskog i automobilskog sektora. Švicarski reosiguravatelj Convertium ostvario je skok cijena dionica za 4,3 posto, a britanski Prudential za 1,8 posto. U automobilskom sektoru, francuski Peugeot zabilježio je 4-postotni rast vrijednosti svojih dionica.
Dobici su, međutim, bili ograničeni sve jačim strahom od općenitog usporavanja korporativnih dobiti nakon razočaravajućih tromjesečnih podataka o poslovanju naftnog giganta BP-ja, čije su dionice oslabile 1,3 posto.
Popravku raspoloženja tržišnih sudionika najviše je pridonio indeks njemačkog poslovnog povjerenja utjecajnog Ifo instituta, koji je porastao na više od očekivanih 95,6 u srpnju, prekinuvši dva uzastopna mjeseca razočaranja vodećim europskim gospodarstvom. Ekonomisti su te podatke pozdravili, no ističu da je njemačko gospodarstvo još prilično neuravnoteženo budući oporavak domaće potražnje zaostaje za izvozom.
"Promatrajući njemačko gospodarstvo možemo reći da onaj njegov dio orijentiran na izvoz funkcionira dobro, ali da onaj ovisan o domaćoj potražnji još uvijek razočarava", kaže Mark Wall, ekonomist Deutsche Banka.
Nikkei indeks Tokijske burze danas je oslabio 1,15 posto, na 11.031 bod.
b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00
TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI
-------------------------------------------------
Euro/USD 1,2167 1,2180 1,2122
Euro/JPY 133,52 133,64 133,12
USD/JPY 109,72 110,08 109,63
-------------------------------------------------
Tečaj eura nastavio je i danas na svjetskim deviznim tržištima rasti prema dolaru, drugi dan uzastopno, nakon što je indeks poslovne optimističnosti u Njemačkoj porastao mnogo više nego se očekivalo.
Do podneva je tako euro ojačao nekih 0,05 posto prema dolaru, na 1,2167 dolara.
Indeks poslovne optimističnosti Ifo instituta pokazao je rast u srpnju za jedan indeksni bod u odnosu na lipanj, na 95,6 bodova. Analitičari su očekivali da će dosegnuti 95 indeksnih bodova.
Dobro raspoloženje prema euru potaknuo je i rast poslovne optimističnosti ovoga mjeseca u Italiji i Belgiji.
"Ifo indeks nastavlja niz neznatno boljih gospodarskih pokazatelja eurozone, što podupire tečaj eura",ocijenio je Paul Robson, valutni strateg pri Royal Bank of Scotland Groupu. "Taj podatak je ohrabrujući, no ipak je još prerano reći da se europsko gospodarstvo konačno oporavlja".
Dobici europske valute mogli bi biti ograničeni očekivanjima tržišnih sudionika da će povjerenje američkih potrošača, podatak koji bi danas trebao biti objavljen, biti na najvišoj razini u zadnjih dvije godine. "Euro bi stoga ovoga tjedna mogao aprecirati samo do 1,20 dolara", rekao je Michael Klawitter, valutni strateg pri WestLB-u.
Istodobno, tečaj jena kreće se blizu najniže razine prema dolaru u zadnjih tjedan dana, na 107,7 jena za dolar. Znatnijih promjena u odnosu na dan ranije nije bilo ni prema euru, koji stoji 133,52 jena.
"Jen gubi podršku i za dva tjedna mogao bi se spustiti na 112 jena za dolar", smatra Shimpei Uike iz Asahi Life Asset Managementa. "Značajno klizanje cijena japanskih dionica samo pojačava zabrinutost da će se inozemna potražnja za japanskom imovinom i dalje smanjivati".
c) iznos LIBOR-a na dan:
----------------------------------------------------
jedan jedan tri šest
datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%
----------------------------------------------------
27.07. USLIB 1,33 1,46 1,66 1,66
27.07. EULIB 2,08 1,46 2,12 2,20
----------------------------------------------------