EURO 2004: ŠVEDSKA - BUGARSKA 5:0 (ŠIRA VERZIJA)

LISABON, 14. lipnja 2004. (Hina) - U susretu 1. kola C skupineEuropskog nogometnog prvenstva Švedska je pobijedila Bugarsku 5:0(1:0). Strijelci su bili Fredrik Ljungberg (32), Henrik Larsson (57,58), Zlatan Ibrahimovic (78-11m) i Marcus Allback (90+1).
LISABON, 14. lipnja 2004. (Hina) - U susretu 1. kola C skupine Europskog nogometnog prvenstva Švedska je pobijedila Bugarsku 5:0 (1:0). Strijelci su bili Fredrik Ljungberg (32), Henrik Larsson (57, 58), Zlatan Ibrahimovic (78-11m) i Marcus Allback (90+1).

Petrov (11-Zdravko Lazarov 84); 21-Zoran Janković (10-Velizar

Dimitrov 62); 9-Dimitar Berbatov (16-Vladimir Manchev 76).

SUDAC: Mike Riley (Eng)

LINIJSKI SUCI: Philip Sharp (Eng), Glenn Turner (Eng)

STADION: Jose Alvalade

GLEDATELJA: 48.000

ŽUTI KARTONI: Petkov, Kirilov, Janković, Ivanov (Bugarska), Linderoth, Ibrahimovic (Švedska)

Bugari su nastavili crnu seriju protiv Šveđana. Bio je to njihov 12. dvoboj i osmi poraz Bugara i to najuvjerljiviji u povijesti. Dosadašnje rekordana pobjeda Šveđana dogodila se na SP-u 1994., kada su slavili sa 4:0

Prvo poluvrijeme odigrano je u visokom tempu, a najbolju prigodu Šveđani su pretvorili u pogodak. Ibrahimovic je u 32. minuti na desnoj strani izbjegao ofsajd zamku te je poslužio neometanog Ljungberga koji iz neposredne blizine pogađa mrežu.

Šveđani su mogli voditi već u 18. minuti. Ibrahimovic je izborio indirekt na sedam metara od gola uz korner liniju. Larsson je kratko dodao do Edmana, a njegov udarac završio je u bugarskom obrambenom bloku.

Najopasniji bugarski igrači u prvom dijelu bili su Martin Petrov, koji se je dobro probijao po lijevoj strani, te napadač Berbatov.

Petrov je u 16. minuti odlično ubacio na Jankovića, koji volejem puca zamalo pored gola. Nakon toga Petrov iskosa odlično puca po zemlji, ali i ta je lopta promašila vrata. Prohujala je tik uz stativu.

Švedski vratar na najvećim je mukama bio u 27. minuti kada je Berbatov glavom pucao sa 14 metara. Vršcima prstiju uspio je izbaciti loptu u korner.

Bugari su drugo poluvrijeme počeli odlučni da što prije dođu do izjednačenja i imali su dvije vrlo dobre prilike za to. Prvo je Janković u 48. minuti glavom iz neposredne blizine promašio vrata, a potom je sa 15 metara iskosa Petrov oštro pucao, ali također pored gola.

I onda je uslijedio mat u dvije minute, a egzekutor je bio povratnik u švedsku reprezentaciju Henrik Larsson. U 57. minuti je iz trka Edmanov centaršut glavom pospremio u mrežu, a potom je iskoristio dodavanje na drugu stativu, povisivši na 3:0.

Nakon toga Bugari su potpuno potonuli. Njihova obrana stalno je "visila". U 72. minuti Ibrahimovic je sam izašao pred vratara, ali je Zdravkov obranio. Ibrahimovic se ipak upisao u listu strijelaca u 78. minuti, pogodivši 11-erac. Prethodno je u 16-ercu srušen Ljungberg.

Konačnih 5:0 postavio je Marcus Allback, koji je iskoristio dobar pas Larssona.