FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 04. LIPNJA 2004. GODINE

ZAGREB, 4. lipnja 2004. (Hina) - IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 04.LIPNJA 2004. GODINE
ZAGREB, 4. lipnja 2004. (Hina) - IZVJEŠĆA SA SVJETSKIH TRŽIŠTA OD 04. LIPNJA 2004. GODINE

HINA - Financijski servis

a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00

Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE

--------------------------------------------------

New York/DJIA 10.195,91 10.262,97

Tokyo/NIKKEI 11.128,05 11.027,29

London/FTSE-100 4.451,40 4.435,40

Frankfurt/DAX 30 3.945,80 3.917,08

--------------------------------------------------

Ulagači, oprezni pred objavu procjena poslovanja tehnološkog lidera Intela te ključnog podatka o zaposlenosti u SAD-u, u četvrtak su svojim prodajama spustili cijene većine blue-chip dionica, unatoč pozitivnim vijestima u vezi cijena nafte i prometu u maloprodaji.

Njujorški Dow Jones indeks potonuo je 0,7 posto, na 10.195 bodova. Tehnološki Nasdaq istodobno je oslabio 1,4 posto, na 1.960 bodova.

Trgovina je bila oprezna pred objavu procjena poslovanja iz Intela, vodećeg svjetskog proizvođača čipova, što je spustilo cijene samo njegovih dionica za dva posto. Međutim, nakon završetka burzovnog poslovanja Intel je objavio pozitivne procjene, najavivši da će mu poslovni rezultati u drugom ovogodišnjem tromjesečju biti na gornjoj granici predviđanja analitičara zbog bolje od očekivane izvedbe u dijelu poslovanja s komunikacijskim tehnologijama, te su u elektroničkoj trgovini tijekom noći cijene njegovih dionica ojačale.

Većina ulagača s nestrpljenjem očekuje današnje podatke o zaposlenosti u SAD-u u svibnju. "Svi čekaju objavu podatka o zaposlenosti. Trenutno ništa drugo nije previše bitno", ocijenio je Edgar Peters pri PanAgora Asset Managementa.

Cijene nafte, koje su već nekoliko tjedna u žiži pozornosti zbog njihova negativna utjecaja na gospodarski rast, u četvrtak su pale na 39,15 dolara po barelu na američkom tržištu nakon odluke OPEC-a da poveća proizvodne kvote za osam posto.

Među većim gubitnicama bile su dionice proizvođača građevinskih strojeva Caterpillara, proizvođača robe široke potrošnje Procter&Gamblea te vodećeg svjetskog proizvođača aluminija Alcoe. Istodobno, svjetla točka bila je dionica Wal-Marta, koja je ojačala budući je taj najveći svjetski maloprodajni lanac izvijestio o povećanju prometa u svibnju za gotovo šest posto.

Na europskim burzama cijene dionica jučer su porasle, kako je popustila zabrinutost zbog rastućih cijena nafte. Londonski Ftse indeks poskočio je 0,3 posto, na 4.435 bodova. Frankfurtski DAX dobio je 0,7 posto na vrijednosti, dosegnuvši 3.917 bodova.

Klizanje cijena sirove nafte i dobro raspoloženje u tehnološkom sektoru, potaknuto odličnim procjenama poslovanja američkog Intela podignulo je danas vrijednosti europskih burzovnih indeksa.

Do podneva je londonski Ftse indeks porastao 0,4 posto, na 4.451 bod. Frankfurtski DAX poskočio je 0,7 posto, na 3.945 bodova.

Stratezi ističu da je odluka OPEC-a da poveća svoje proizvodne kvote možda konačno uvjerila ulagače da su zaljevski proizvođači ozbiljni kada tvrde da žele jeftiniju naftu. "Ulagači znaju da će dodatna ponuda OPEC-a biti na tržištu od 1. srpnja te da imaju obećanje kako će pipe ostati neograničeno otvorene", kazao je strateg pri Nomuri Anais Faraj. "Ukoliko dobijemo i pozitivne američke gospodarske pokazatelje, tada bi se mogla slomiti ta tržišna psihologija oko nafte".

Uskoro će tržišta dobiti i nove pojedinosti o američkoj monetarnoj politici, još jednom izvoru zabrinutosti u posljednjih nekoliko tjedana, budući se za nekoliko sati očekuje objava podatka o zaposlenosti u SAD-u u svibnju. Ekonomisti očekuju da će on pokazati da je prošloga mjeseca bilo otvoreno 216.000 radnih mjesta.

"Ako se potvrdi snažan trend na tržištu rada, to bi trebalo signalizirati da će Fed zaoštriti monetarnu politiku podizanjem kamatnih stopa za četvrtinu postotnog boda već 30. lipnja, s naglaskom na daljnje postupno zaoštravanje politike", izjavio je strateg pri Bear Stearnsu, David Brown.

Najveći skok cijena danas je ostvario tehnološki sektor, pod utjecajem dobrih procjena poslovanja iz Intela za drugo ovogodišnje tromjesečje. Cijene dionica europskih proizvođača čipova ojačale su od jedan do 2,5 posto. Među dobitnicama isticala se i dionica Fiata, ojačavši 2,2 posto po objavi da je u svibnju ostvario skok prodaje za 10,4 posto.

Na Tokijskoj burzi Nikkei indeks danas je porastao 0,9 posto, dosegnuvši 11.128 bodova.

b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00

TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI

-------------------------------------------------

Euro/USD 1,2206 1,2228 1,2188

Euro/JPY 135,49 135,95 135,28

USD/JPY 110,99 111,36 110,87

-------------------------------------------------

Dolar danas nije zabilježio veće promjene prema ostalim značajnijim svjetskim valutama, budući su ulagači odlučili pričekati na nove smjernice glede podizanja kamatnih stopa u SAD-u, dok odluka Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) nije uspjela riješiti neizvjesnosti oko cijena nafte.

U takvim se okolnostima dolar nije značajnije mijenjao prema euru, koji trenutno stoji 1,2206 dolara. Gotovo nepromijenjen ostao je i prema jenu i trenutno vrijedi 110,99 jena.

Oporavak američkog tržišta rada i visoki troškovi goriva dva su ključna čimbenika koja bi mogla odrediti hoće li američka središnja banka Fed podići kamatne stope već ovoga mjeseca ili kasnije u ovoj godini.

Mnogi ulagači već očekuju povećanje kamatnih stopa na sastanku Feda krajem lipnja, nakon snažnih gospodarskih pokazatelja koji uključuju i onaj o velikom porastu broja novih radnih mjesta. No, potencijalne štete gospodarskom rastu od visokih cijena nafte mogle bi uvjeriti Fed da dulje čeka.

I dok će, čini se, neizvjesnosti oko nafte zasad ostati velike, ulagači čekaju najnoviji podatak o zaposlenosti za smjernice oko izgleda za američke kamatne stope, sada glavne teme na valutnim tržištima. Rast kamatnih stopa bio bi pozitivan razvoj situacije za dolar, jer će time postati atraktivniji ulagačima.

"Nafta je važna jer su visoke cijene navele tržište na ispitivanje vrlo optimističnih gospodarskih izgleda", kazao je valutni analitičar Shahab Jalinoos iz ABN Amro. "Ljudi ne donose velike investicijske odluke prije podatka o zaposlenosti".

Euro je ostao gotovo nepromijenjen i prema jenu, te vrijedi 135,49 jena.

c) iznos LIBOR-a na dan:

----------------------------------------------------

jedan jedan tri šest

datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%

----------------------------------------------------

04.06. USLIB 1,08 1,36 1,36 2,19

04.06. EULIB 2,08 2,09 2,16 2,36

----------------------------------------------------

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙