EP RUKOMET: SLOVENIJA - HRVATSKA 27:25 - ŠIRA VERZIJA

LJUBLJANA, 31. siječnja 2004. (Hina) - Hrvatski rukometaši izgubili su u polufinalnom dvoboju Europskog prvenstva u Ljubljani od Slovenije 27:25 (15:13). Pred 7000 gledatelja u dvorani Tivoli sudili su Ukrajinci Vakula i Ljudovik.
LJUBLJANA, 31. siječnja 2004. (Hina) - Hrvatski rukometaši izgubili su u polufinalnom dvoboju Europskog prvenstva u Ljubljani od Slovenije 27:25 (15:13). Pred 7000 gledatelja u dvorani Tivoli sudili su Ukrajinci Vakula i Ljudovik. #L# HRVATSKA: Šola, Kelentrić - Kaleb 3, Sulić, Balić 5, Lacković 2, Zrnić 1, Vori, Dominiković, Džomba 12 (4), Valčić 2, Goluža, Špoljarić, Metličić. SLOVENIJA: Lapajne, Skof -Backovič 2, Vugrinec 5 (2), Kastelic 1, Kavtičnik 6, Tomšič 4, Simonovič 2 (2), Pajovič 1, Ficko 3, Zorman 2, Lubej 1. SEDMERCI: HRVATSKA 4 (5), SLOVENIJA 4 (4). ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minuta, Slovenija 16 minuta. Niz svjetskih prvaka od 16 utakmica bez poraza prekinut je u polufinalu Europskog prvenstva u Ljubljani porazom protiv domaćina Slovenije 27:25 (15:13). Hrvatska će tako u nedjelju igrati za treće mjesto sa Danskom, dok se u finalu sastaju Slovenija i Njemačka. Slovenija je do njihova najvećeg uspjeha u povijesti došla sa možda najboljom igrom na prvenstvu, a izabranici Line Červara su igrali svoju uvjerljivo najlošiju partiju. Ključni trenutak zbio se već u petoj minuti kada je Aleš Pajovič šakom u oko pogodio Petra Metličića, koji je na nosilima iznesen sa terena i za njega je utakmica bila okončana. Znakovito, za grubi nasrtaj Pajovič je kažnjen samo žutim kartonom, a u preostalih 55 minuta Hrvatskoj je nedostajao upravo taj Metličićev doprinos, pogotovu što na njegovoj poziciji srednjeg-desnog nismo imali ni približno dostojnu zamjenu. Slovenci su još jednom Hrvatsku zaustavili u proboju prema najvećem uspjehu na Europskim prvenstvima, budući da su prije četiri godine u Zagrebu šokantnom pobjedom spriječili plasman hrvatskih rukometaša na Olimpijske igre u Sydneyu. U glasnom, ali i korektnom ozračju u dvorani Tivoli Hrvati po prvi puta na prvenstvu nisu imali glasniju podršku, u dvorani je bilo svega 600-tinjak naših navijača naspram 6500 Slovenaca. U neizvjesnom prvom poluvremenu prednost od najviše jednog zgoditka razlike dolazila nje čas na jednu, čas na drugu stranu, ali se već tada vidjelo da svjetski prvaci nemaju igru protiv vrlo motiviranog protivnika, koji je dobro proučio hrvatske rukometaše. Slovenija na poluvremenu vodi sa 15:13 i puno bolje nastavlja dvoboj, te u prvih pet i pol minuta Hrvatska ne postiže zgoditak, a domaćini rade veliku, pokazat će se sudbonosnu seriju, te odlaze na 20:15. Hrvatski junak dvoboja definitivno je Mirza Džomba koji sa svojih šest pogodaka zaredom osigurava našoj reprezentaciji "priključak", a konačno dobrom obranom, sa Kelentrićem umjesto Šole na vratima, sa 17:22 u 42. minuti Hrvatska dolazi na 20:22 u 49. minuti. U tom periodu Slovenci nisu postigli pogodak, a Džomba i Kaleb propuštaju priliku da se dođe i na samo jedan razlike. Sedam minuta prije kraja pogotkom Kaleba rezultat je 23:22 za Sloveniju, no Kavtičnik i Vugrinec postižu pogotke za 25:22, koristeći i petominutno odsustvo našeg vođe Ivana Balića, koji je ozlijedio ruku. Nova nada ukazala se pogocima Balića i Džombe na četiri minute od kraja, no slovenski junak Kavtičnik ponovno diže u 57. minuti na dva razlike (26:24), da bi udarac Vedrana Zrnića minutu kasnije obranio Lapajne. Još jedan tračak donosi Balić pogotkom za 26:25, no u zadnjem napadu na utakmici Ficko pogađa za konačnih 27:25 i Slovenija je došla do finala, medalje i plasmana na Olimpijske igre. Osim neuništivog i hrabrog Mirze Džombe, koji je dao 12 pogodaka iz 14 šuteva, te Ivana Balića sa pet zgoditaka, u hrvatskoj reprezentaciji nije bilo "trećeg čovjeka" da barem malo nadoknadi izostanak Metličića, dok je Kelentrić obranio osam, a Šola šest šuteva. Kod Slovenaca Vid Kavtičnik je postigao šest, a Renato Vugrinec pet pogodaka, a treba istaći da su se svi Slovenci koji su igrali, osim Bedekoviča, upisali među strijelce. Veliki problem Hrvatskoj je ponovno bila realizacija igrača više, budući da su Slovenci na cijeloj utakmici čak osam minuta imali igrača manje, a svjedno su pobijedili. "Ranjenoj i osakaćenoj" hrvatskoj vrsti ostaje da u nedjelju u 15 sati pokušaju protiv Danaca doći pobjede i brončanog odličja, koje bi bilo pravi "melem" nakon neuspjeha sa Slovencima. (Hina) rš