Prijetnja offshoringom bila je korištena u Boschu, njemačkoj inženjerskoj grupi, kako bi se primoralo radnike u francuskoj tvornici da rade 40 sati tjedno, a ne zakonskih 35 sati, piše financijski dnevni list The Financial Times.
Istraživanje je pokazalo da privlačnost offshoringa opada. Od 200 čelnika malih i srednjih poduzeća 56 posto je izjavilo da ne vidi koristi od preseljenja radnih mjesta u zemlje s jeftinijom radnom snagom, u odnosu na 29 posto prošle godine.
Nasuprot njima, 74 posto ispitanika kazalo je da su šira inozemna ulaganja pomogla očuvanju radnih mjesta u Francuskoj, djelomice zbog poboljšanih izvedbi ostvarenih zahvaljujući novim tržištima ili rezanjem troškova.
"Postoje primjeri offshoringa, no oni ne predstavlja strategiju malih i srednjih poduzeća", rekao je Jean-Luc Decornoy, predsjednik KPMG-a u Francuskoj. "Niti je to univerzalno rješenje kako bi se nosilo s nedostatkom konkurentnosti".
Istovremeno, na otvaranje tržišta rada u istočnoj Europi, koje je uslijedilo nakon proširenja Europske Unije, "općenito se gleda kao na priliku a ne prijetnju". No za poduzeća s niskim prometom ili nedostatkom inovacija, gospodarstva s nižim troškovima još uvijek predstavljaju opasnost.
Postoje značajne razlike između strategija takvih kompanija i većih i inovativnijih konkurenata, zaključuje se u tom izvješću.