HINA - Financijski servis
a) Indeksi na najznačajnijim svjetskim burzama u 12:00
Burza / Indeks TRENUTNI ZATVARANJE
--------------------------------------------------
New York/DJIA 10.647,76 10.686,44
Tokyo/NIKKEI 14.411,79 14.170,87
London/FTSE-100 5.468,20 5.430,00
Frankfurt/DAX 30 5.123,80 5.081,46
--------------------------------------------------
Oštra korekcija cijena dionica najvećeg svjetskog proizvođača vozila General Motorsa (GM) u srijedu je spustila vrijednost američkih burzovnih indeksa.
Njujorški Dow Jones indeks spustio se 0,11 posto, na 10.674 boda. Tehnološki Nasdaq indeks, međutim, porastao je nekih 0,05 posto, na 2.188 bodova.
Dionica GM-a tone treći dan uzastopno, oslabivši u srijedu novih 5,8 posto, na 21,29 dolara. Sve je veća zabrinutost na tržištu da će veliki popusti koje odobravaju GM i Ford kako bi privukli kupce vozila rezultirati slabijim poslovnim rezultatima tih kompanija. Stoga ulagači pojačano prodaju dionice automobilskog sektora.
Blue-chip dionice bile su pritisnute i padom cijena dionica American Expressa za 1,7 posto nakon što je izvršni direktor te financijske korporacije ustvrdio da su procjene nekih analitičara o ovogodišnjoj zaradi uvelike previsoke.
"Obzirom da American ima vrlo diversificirane veze s potrošačima, ako pokušavaju sniziti očekivanja u pogledu svoje zarade pitanje je što se to onda zbiva s gospodarstvom", kazao je Hans Olsen, iz Bingham Legg Advisersa u Bostonu.
Ulagači su, međutim, kupovali energetske dionice nakon što su cijene nafte porasle po izvješću američke vlade koje je pokazalo neočekivani pad zaliha sirove nafte u prošlome tjednu. Dionica Exxon Mobilea poskupjela je 1,3 posto, predvodeći dobicima u energetskom sektoru koji su donekle ograničili korekciju vrijednosti Dow Jones indeksa.
Od gospodarskih vijesti ističe se ona američkog ministarstva rada koje je objavilo podatak o rastu potrošačkih cijena u listopadu za 0,2 posto, kako su tržišta i očekivala.
Na europskim burzama cijene blue-chip dionica također su oslabile, budući su ulagači bili razočarani zaradama Adeccoa i Sainsburyja. Londonski Ftse indeks oslabio je 0,2 posto, na 5.430 bodova. Frankurtski DAX spustio se 0,6 posto, na 5.081 bod.
Cijene europskih dionica u četvrtak su porasle pod utjecajem općenito pozitivnih izvješća o zaradama tvrtki, a poticaj ulagačima stigao je i od novih priča vezanih uz preuzimanja i akvizicije.
Londonski Ftse indeks do podneva je ojačao 0,7 posto, na 5.468 bodova. Frankfurtski DAX indeks dobio je 0,83 posto na vrijednosti, dosegnuvši 5.123 boda.
Od dobitnika se isticao Vivendi Universal, čije su dionice ojačale dva posto nakon što je izvijestio o boljoj dobiti nego se očekivalo, a ojačale su i dionice hedge-fond kompanije Man Group i Richemonta.
Britanski malotrgovac GUS ostvario je rast cijena dionica od četiri posto nakon što je pad polugodišnje dobiti bio u skladu s gornjom granicom očekivanja a tvrtka je objavila da će svoj udio u Burberryju predati dioničarima u prosincu.
Među tvrtkama koje su objavile rezultate poslovanja na strani značajnijih dobitnika bio je Zurich Financial, sa skokom cijena dionica od 4,2 posto. Od ostalih vijesti iz kompanija izdvaja se ona njemačke banke Commerzbank o tome da banka namjerava kupiti kontrolni udjel u hipotekarnom zajmodavcu Eurohypo za više od 4,5 milijardi eura.
Dionice švicarske inženjerske tvrtke ABB skočile su 3,7 posto nakon što je tvrtka objavila da je dobila veliku narudžbu u vrijednosti većoj od 220 milijuna eura da poveže elektroenergetske mreže duž šest zemalja Zaljeva.
Dobrom raspoloženju pridonijele su i vijesti o spajanjima, pri čemu su dionice Saint-Gobaina porasle 3,2 posto nakon što je francuski proizvođač građevinskog materijala dogovorio kupnju BPB-a za 3,89 milijardi funta, što je podiglo cijene dionica tog britanskog proizvođača gipsanih ploča za četiri posto.
No gubitnika je bilo u automobilskom sektoru, predvođenom Renaultom, čije su dionice potonule 4,5 posto nakon što je snizio svoje procjene rasta operativne dobiti u 2005. na nešto iznad tri posto s ranije procijenjenih više od četiri posto. Takav potez obrazložio je pogoršanim izgledima za europsko tržište, što je pogodilo dionice i drugih pripadnika sektora poput Peugeota.
Indeks Tokijske burze Nikkei skočio je 1,7 posto, na 14.411 bodova - novu najvišu razinu pri zatvaranju u zadnje četiri i pol godine.
b) Tečajevi najznačajnijih svjetskih valuta u 12:00
TRENUTNI NAJVIŠI NAJNIŽI
-------------------------------------------------
Euro/USD 1,1685 1,1698 1,1643
USD/JPY 118,63 119,29 118,52
GBP/USD 1,7180 1,7199 1,7153
USD/CHF 1,3234 1,3284 1,3223
-------------------------------------------------
Snažan pritok inozemnog kapitala u japansku imovinu pomogao je u četvrtak na svjetskim deviznim tržištima oporavku japanskog jena prema dolaru s najniže razine u zadnjih više od dvije godine.
Tako je jen do podneva ojačao 0,44 posto, na 118,63 jena za dolar. Istodobno, tečaj dolara umjereno je ojačao prema euru, za 0,3 posto, zadržavši se oko najviše razine u zadnje dvije godine. Eurom se tako trgovalo po 1,1685 dolara.
Strani ulagači prošloga su tjedna uložili 1,96 milijardi dolara neto u japanske dionice, pokazali su u četvrtak objavljeni podaci. Zajedno s tim podatkom, kupovine jena potaknule su i obnovljene špekulacije na tržištu da se Kina sprema na aprecijaciju juana.
Te glasine potekle su iz izvješća konzultantske tvrtke Medley Global Advisors, prema kojem je kineski premijer Wen Jiabao sazvao hitan sastanak sa stranim konzultantima, uključujući i guvernera. Kineska središnja banka kasnije je demantirala tu glasinu.
Financijska tržišta špekuliraju da bi Kina mogla poduzeti drugi simbolični korak te dozvoliti juanu da poskupi prije dolaska američkog predsjednika Georga W. Busha u posjet Pekingu ovoga vikenda.
"Priče o aprecijaciji juana i velikom pritoku kapitala u Japan podržavaju kupovine jena", kazao je Neils From, valutni strateg West LB-a iz Duesseldorfa.
Posljednji podaci o bilanci plaćanja pokazali su da je SAD privukao dovoljno inozemnih ulaganja kako bi financirao golemi vanjskotrgovinski manjak, što je u četvrtak potaknulo kupovine dolara u odnosu na ostale valute. Tako je britanska funta oslabila jedan posto, na 1,718 dolara. Tečaj švicarskog franka pojeftinio je 0,4 posto, pa se dolarom truje po 1,3234 franka.
U američku imovinu u rujnu je uloženo neočekivano visokih 101,9 milijardi dolara neto iz inozemstva.
c) iznos LIBOR-a na dan:
----------------------------------------------------
jedan jedan tri šest
datum tip tjedan% mjesec% mjeseca% mjeseci%
----------------------------------------------------
17.11. USLIB 4,06 4,14 4,34 4,58
17.11. EULIB 2,10 2,19 2,35 2,49
----------------------------------------------------