"Hrvatska želi reformama i ispunjavanjem političkih kriterija ući u NATO koji više nije, kao za Hladnoga rata, vojna udruga, već organizacija koja dijeli iste vrijednosti, slobodu, demokraciju, zaštitu ljudskih i manjinskih prava, vladavinu prava i tržišnu ekonomiju", rekao je Sanader. "Punopravno članstvo u NATO-u jedan je od dvaju hrvatskih prioriteta".
Zamjenik glavnoga tajnika NATO-a Alessandro Minuto-Rizzo, koji je u Zagreb došao u sklopu turneje po zemljama kandidatima za članstvo u NATO-u, drži kako hrvatska vlada mora javnosti objasniti kako današnji NATO nije ona vojna organizacija iz Hladnoga rata već politička. "NATO se mijenja i sve se više brine oko partnerstva i pružanja sigurnosti, demokratskim sredstvima i konsenzusom", rekao je Minuto-Rizzo.
Rizzo je posjetio Zagreb nakon što je Hrvatska krajem listopada, u sjedištu NATO-a u Bruxellesu, predstavila četvrti Godišnji nacionalni program 2005.-2006. Akcijskog plana za članstvo u Savezu (MAP).
MAP je NATO-ov program namijenjen pripremama zemalja aspirantica za ulazak u članstvo.
Zamjenici šefova misija zemalja članica NATO-a tada su se pohvalno izrazili o svim aspektima četvrtog godišnjeg ciklusa MAP-a te čestitali na nedavno otvorenim pristupnim pregovorima sa EU-om.
Prema mišljenju Minuto-Rizza, hrvatski je napredak znatan, ali o datumu pristupa Sjvernoatlantskome savezu nije htio govoriti rekavši samo da je to "tehničko, a ne političko pitanje".