Istraživanje mišljenja javnosti diljem Europe pokazalo je da opada podrška turskome zahtjevu za pridruživanje EU-u. Zemlje poput Francuske i Austrije, u kojima je javnost snažno protiv turskoga ulaska u EU, stale su na stranu Cipra, koji je već u Uniji.
Europski diplomati kažu da spor oko Cipra neće zaustaviti pristupne pregovore koji počinju 3. listopada, ali mogao bi zakočiti pregovore kad jednom počnu.
Turska odbija priznati vladu ciparskih Grka koja u 25-članoj Uniji predstavlja cijeli otok. Ankara podržava državu ciparskih Turaka na sjevernome dijelu Cipra.
"Trudimo se pronaći nov pristup pitanju primjene protokola iz Ankare", rekla je glasnogovornica EU-ova britanskoga predsjedništva u srijedu nakon neuspjeha sastanka EU-ovih izaslanika u Bruxellesu.
Nacrt deklaracije koji je izdala Britanija kaže da Turska mora primijeniti carinsku uniju na sve zemlje EU-a bez iznimke, a Bruxelles će dogodine ponovo razmotriti kako se ta obveza provodi.
Diplomati kažu da Cipar i njegovi pristaše inzistiraju na oštrijoj formulaciji koja bi jasno rekla da Turska dotada mora prekinuti blokadu ciparskih brodova i letova ili će EU obustaviti ili ograničiti pristupne pregovore.
Glavni je spor i dalje oko pitanja kada i kako EU može očekivati od Turske da prizna Cipar kad Nikozija inzistira da se to pitanje poveže s procesom pridruživanja, a ne s nastojanjem Ujedinjenih naroda da nađu rješenje za podjelu toga mediteranskoga otoka.