Stav je žuipanije da za privatizaciju te tvrtke treba raspisati javni natječaj.
Županija oštro osuđuje takvu privatizaciju i upravljanje ključnim tvrtkama, rekla je Turina Đurić. Dodala je da ima neslužbena saznanja da će se "slično događati i u drugim strateškim gospodarskim subjektima u županiji" te pojasnila da je, među ostalima, riječ o crikveničkom turističko-hotelskom poduzeću "Jadran".
Županijsko Poglavarstvo je potkraj srpnja donijelo zaključke o upravljanju poduzećima u kojima država ima 20 posto ili više vlasništva, a danas su ti zaključci novinarima dostavljeni kao priopćenje za javnost. U njima se navodi da županija nije zadovoljna transparentnošću upravljanja državnim portfeljem.
Županijsko Poglavarstvo Vladi nudi partnerski odnos, zalaže se za dokapitalizaciju umjesto prodaje i sudjelovanje zaposlenika i lokalne samouprave u privatizaciji.
Od Vlade je zatraženo da naloži HFP-u da u roku od 60 dana dostavi planove razvoja gospodarskih subjekata u županiji u kojima država ima 20 posto ili više vlasničkog portfelja.
Član Poglavarstva za gospodarstvo Vidoje Vujić kazao je da je "mistično zašto se holdinzima dug vraća u jeku turističke sezone, na zatvorenoj sjednici Vlade" te da je LRH trebalo prodati na tržištu. Na upit smatra li da bi, s obzirom na sadašnju vrijednost dionica LRH, ta tvrtka na tržištu postigla veću cijenu, Vujić je odgovorio da se "na burzi njegovala niska vrijednost dionica" te da "dionice nisu mjerilo vrijednosti LRH-a".
"Ako novi vlasnici LRH-a imaju poštene namjere trebali bi umiriti javnost i iznijeti plan razvoja ili će od njihova turističkog carstva ostati carske mrvice i nebeski pakao", rekao je Vujić.
Predsjednik Županijske skupštine Marinko Dumanić istaknuo je da se javlja opravdani strah "da su fondovi samo prijelazna varijanta prije preprodaje LRH-a."
Vlada je prošlog tjedna poduprla odluku Upravnog odbora HFP-a o sklapanju nagodbe izmedu HFP-a i Dom holdinga. Ta dva fonda pokrenula su arbitražni postupak pri HGK protiv HFP-a tražeći nadoknadu za neprebačene dionice sukladno postupku kuponske privatizacije. Riječ je o nadoknadi 250 milijuna kuna za Dom holding, odnosno 320 milijuna kuna za SN holding, a oba su rješenja izvršna.
Nagodbom će država za taj dug dati tim holdinzima 256.000 dionica Liburnia Rivijera hotela iz Opatija, čime oni postaju vlasnici više od 80 posto temeljnog kapitala te tvrtke.