ZAGREB - Radna skupina Europske unije za procjenu hrvatske suradnje s Haškim sudom sastat će se u nedjelju poslije podne u Luxembourgu, doznaje se u petak u Bruxellesu. Prema izvorima iz luksemburškog predsjedništva na sastanak radne skupine nisu pozvani predstavnici Hrvatske, a ni tužiteljestva Haškog suda. Europska unija je nakon odgode pregovora s Hrvatskom, koji su trebali započeti 17. ožujka, osnovala ad hoc radnu skupinu, koja je zadužena za procjenu suradnje Zagreba s Haškim sudom u kojoj su predstavnici sadašnjeg i dvaju budućih predsjedništava Luksemburga, Velike Britanije i Austrije, te visoki predstavnik EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana i povjerenik za proširenje Olli Rehn.
BRIJUNI - Radni sastanak hrvatske i slovenske vlade, posvećen odnosima i suradnji dvije zemlje započeo je u petak prije podne pod predsjedanjem premijera Hrvatske i Slovenije u brijunskom hotelu Neptun. Prema najavi hrvatske vlade program zajedničke sjednice obuhvatit će pitanja suradnje dvije države "u svjetlu zajedničke europske budućnosti", podnošenje informacije o početku rada zajedničke hrvatsko-slovenske povijesne komisije, kao i informacije o zajedničkoj izjavi vlada o izbjegavanju incidenata. Predviđeno je potpisivanje više bilateralnih ugovora i akata.
BANJA LUKA - Na sjednici Izvršnog odbora Fondacije "Srebrenica - Potočari" koji je u četvrtak održan u Srebrenici objavljen je preliminarni popis 8.106 ubijenih i nestalih Bošnjaka tijekom srpnja 1995. godine u ovome gradu, prenose banjolučke "Nezavisne novine" od petka. "Taj popis je 99,99 posto točan. Ostaje za provjeru još oko 500 imena koja dolaze iz jednog ili dva izvora, a to su razna udruženja obitelji Srebreničana, koja nisu potvrđena iz relevantnih izvora", izjavio je novinarima predsjednik Komisije za traženje nestalih Federacije BiH Amor Mašović. U Srebrenici će se 11. srpnja održati tradicionalna komemoracija u povodu masovnih ubojstava Bošnjaka koja su se događala između 10. i 19. srpnja 1995. godine kada su ovu općinu okupirale postrojbe vojske i policije Republike Srpske.
NEW YORK - Sjedinjene Države i Velika Britanija postigle su dogovor o tome kako otpisati milijarde dolara koje najsiromašnije zemlje svijeta duguju međunarodnim zajmodavcima, objavio je u četvrtak New York Times na svojoj web stranici. Pozivajući se na izjavu jednog visokog dužnosnika uključenog u te pregovore, Times piše da dogovor uklanja posljednje prepreke u rješavanju tog pitanja. Taj će plan osloboditi 18 zemalja, od kojih je većina u Africi, od vraćanja 16,7 milijardi dolara duga, stoji u novinama. Američki ministar financija John Snow i njegov britanski kolega Gordon Brown iznijet će svoj prijedlog ministrima financija zemalja G8 na sastanku u petak.
VARŠAVA - Ministri vanjskih poslova okupljeni u Vijeću zemalja koje imaju izlaz na Baltik (CBSS) sastali su se u petak u poljskom gradu Sczeczinu gdje će raspravljati o međugraničnoj suradnji, međuregionalnoj suradnji, smanjenju onečišćenja okoliša te poboljšanju sigurnosti u pomorskom prometu, prenosi dpa. Vijeće je osnovano 1992. nakon kolapsa komunizma, s ciljem da se u baltičkoj regiji olakša postizanje stabilnosti i sigurnosti kroz potporu demokracije, trgovinskih odnosa te kroz angažman na pitanjima vezanim za zdravstvo i zaštitu okoliša. CBSS čini jedanaest članica: Njemačka, Danska, Estonija, Finska, Island, Latvija, Litva, Norveška, Poljska, Rusija, Švedska te Europska komisija.
BAGDAD - Europska unija do 1. srpnja pokrenut će program čiji će cilj biti obuka nekoliko stotina iračkih policajaca, sudaca i zatvorskih čuvara, kako bi se Iračanima pomoglo u njihovim naporima da se zemlja stabilizira i obnovi. "Iračke vlasti pozvale su nas da im, što je prije moguće, pomognemo pokrenuti plan obuke kadrova pod nazivom EUJUSTLEX te se nadamo da ćemo u tomu i uspjeti do završetka međunarodne konferencije" koja bi se trebala održati u Bruxellesu 22. lipnja, kaže se u priopćenju što ga je potpisao Visoki predstavnik EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Javier Solana.