FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Kina optužuje SAD i EU zbog "nepoštenih" akcija u vezi tekstila

PEKING, 18. svibnja 2005. (Hina/AFP) - Kina je optužila SjedinjeneDržave i Europsku uniju za poduzimanje "nepoštenih" i"protekcionističkih" akcija protiv brzog rasta njezinog izvozatekstila.
PEKING, 18. svibnja 2005. (Hina/AFP) - Kina je optužila Sjedinjene Države i Europsku uniju za poduzimanje "nepoštenih" i "protekcionističkih" akcija protiv brzog rasta njezinog izvoza tekstila.

Kineski ministar trgovine Bo Xilai oštro je napao razvijene zemlje da zagovaraju globalne standarde slobodne trgovine u slučajevima kada uživaju apsolutne prednosti, a postavljaju restrikcije kada trgovina ugrožava njihove interese. Po pravilima Svjetske trgovinske organizacije, kazao je, takvi "dvostruki standardi nisu dopušteni".

Sjedinjene Država i EU neopravdano su optužili Kinu zbog ubrzanog rasta njezinog izvoza, stavili restrikcije na njezine proizvode i poduzele "protekcionističke" akcije, rekao je Bo. "To je nepravedno", kazao je dodavši da takvi potezi "narušavaju čvrstoću WTO pravila i proizvode negativni utjecaj na tekuću rundu pregovora o liberalizaciji globalne trgovine".

Ranije ovoga mjeseca Bo je upozorio da će nametanje restrikcija Kini utjecati na povjerenje svih zemalja u razvoju u multilateralni trgovinski sustav.

Od kada je WTO 1995. dao suglasnost da se ukinu kvote na izvoz tekstila dajući pritom zemljama članicama 10 godina za pripremu kako bi izbjegle velike trgovinske poremećaje, Sjedinjene Države i EU su se trebale bolje pripremiti, argumentira Kina. Osim toga, uvođenjem zaštitnih mjera SAD-a i EU-a na izvoz tekstila ugrožena je zarada za život desetak milijuna kineskih radnika, naglasio je Bo.

"Kineska poduzeća ostvaruju mali profit od izvoza tekstila", kazao je Bo tvrdeći da Kina na svakoj proizvedenoj majci ostvaruje samo 30 američkih centi. "Tekstilna industrija koja ima malu dodanu vrijednost nosi zaradu milijunima nisko plaćenih kineskih radnika ", rekao je.

SAD i EU bore sa protiv poplave kineskog tekstila na svojim tržištima otkad je 1. siječnja ukinut globalni sustav kvota koja prijeti milijunima radnih mjesta u tim zemljama.

Europska unija povisila je ulog u utorak kada je pokrenula hitne mjere koje bi mogle voditi uvođenju limita na majice i laneni konac iz Kine ukoliko Peking ne poduzme akcije obuzdavanja svog izvoza. To je uslijedilo nakon što je Washington prošlog tjedna ponovno nametnuo kvote na uvoz kineskih pamučnih majica, hlača i donjeg rublja.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙