Američki Kongres je nakon izvanrednog nedjeljnog zasjedanja noćas izglasao zakon kojim se slučaj Schiavo prebacuje u nadležnost saveznih sudova nadajući se time spriječiti smrt žene čije je umjetno hranjenje prekinuto u petak naredbom suda savezne države Florida.
Predsjednik George W. Bush potpisao je usred noći taj zakon, omogućujući tako saveznom sucu da eventualno naredi vraćanje cjevčice za umjetno hranjenje koje Schiavo održava na životu već 15 godina.
Odvjetnik Schiavoinih roditelja u ponedjeljak ujutro uložio je zahtjev Saveznom sudu u Tampi da se sonda vrati i nastavi umjetno hranjenje njihove kćeri bez čega će 41-godišnja žena umrijeti u roku od tjedan ili dva.
Schiavo se nalazi u trajnom vegetativnom stanju nakon što je u 26. godini pretrpjela srčani udar koji je doveo do oštećenja mozga.
Njezin suprug Michael i njezini roditelji već godinama vode pravni spor oko toga treba li Schiavo nastaviti održavati na životu ili je pustiti da umre. Suprug Michael, njezin zakonski skrbnik, tvrdi da nema nade za njezin oporavak i traži da se umjetno održavanje na životu prekine. Njezini roditelji tvrde da se može oporaviti i bore se da je održe na životu unatoč nizu odluka floridskih sudova koji su podržali supruga.
Američki listovi ukazuju na političku dimenziju koju je slučaj poprimio najnovijom zakonodavnom aktivnošću Kongresa i predsjednika Busha.
Aktivnost Kongresa i Busha pokazuje da je slučaj Schiavo postao emotivna svrha za konzervativce koji se bore protiv pobačaja i koji ovaj slučaj smatraju dijelom šireg napora u borbi za kulturu života, kaže list.
Los Angeles Times piše da američki demokrati optužuju Bushove republikance da se u tom slučaju nadaju političkim dobicima.
The Washington Post piše da su Kongres, kojeg kontroliraju republikanci, i republikanski predsjednik Bush ovim zakonom ispisali novo poglavlje u emocijama nabijenoj sagi koja je podijelila obitelj Schiavo i mnoge Amerikance oko pitanja prava na smrt.
The New York Times navodi da slučaj Schiavo ukazuje na novu otvorenost Amerikanaca prema pitanju kada i kako umrijeti.
Mnogi na smrt bolesni Amerikanci preuzimaju aktivnu ulogu u svojoj vlastitoj smrti, neki uz pomoć svojih liječnika, a neki kroz vlastite akcije zamagljujući definiciju samoubojstva, piše list.
Nema preciznih podataka o tome koliko Amerikanaca godišnje angažira pomoć svojih liječnika kako bi okončali život. Istraživanja javnoga mnijenja ukazuju da više od polovice Amerikanaca smatra samoubojstvo uz pomoć liječnika moralno prihvatljivim. U Gallupovoj anketi iz 2004., 65 posto njih smatra da bi liječnicima trebalo biti dozvoljeno da pomognu u samoubojstvu "kada oboljela osoba ima neizlječivu bolest i živi u bolovima".
U Oregonu, jedinoj američkoj saveznoj državi gdje je dozvoljeno samoubojstvo uz pomoć liječnika, 280 ljudi je tu mogućnost iskoristilo u proteklih sedam godina, a 37 prošle godine.
Istraživanja sugeriraju da izvan Oregona 1 posto na smrt bolesnih Amerikanaca zatraži ili ozbiljno razmišlja zatražiti "dobru smrt" (eutanaziju).