"Da Hrvatskom i dalje dominiraju strukture proizašle iz jugoslavenskog i komunističkog sustava vidljivo je iz osobnih i obiteljskih biografija niza hrvatskih političara i javnih osoba, iz omalovažavanja hrvatskih branitelja i katolika, neobjektivnih povijesnih udžbenika te prešućivanja i prikrivanja istine o ratnim i poratnim zločinima i njihovim žrtvama", rekao je Jonjić na konferenciji za novinare.
U tom kontekstu, podsjetio je na politički dokument koji je, kako kaže, "u Hrvatskoj prešućen".
"Radi se", kaže Jonjić, "o Zajedničkoj izjavi demokratskih država srednje i istočne Europe i SAD-a, nastaloj u Washingtonu 2020., u povodu 75.obljetnice završetka Drugog svjetskog rata, a kojom se konstatira da veliki dio Europe u proljeće 1945. nije doživio nikakvu slobodu niti oslobođenje, nego je pao pod komunističku okupaciju".
Vladi je uputio pitanje je li Hrvatska pozvana sudjelovati u donošenju te Zajedničke izjave i, ako jest, zašto se Hrvatska ne nalazi među potpisnicima. Predsjednika Zorana Milanovića također je upitao je li bio upoznat s tom inicijativom.
Jonjić je ponovio da će se, u slučaju da bude izabran za novog predsjednika, zalagati "za raskid s balkanskim i jugoslavenskim duhom, globalističkom agendom i totalitarnom baštinom".
"Borba za slobodu i istinu uvijek je aktualna, a posebno u povijesnom trenutku kad se zaklinjemo u ljudska prava i neotuđivo ljudsko dostojanstvo u kojemu s drugim europskim narodima pokušavamo graditi zajedništvo i suradnju", istaknuo je.
Naglasio je i da Hrvatsku treba graditi na slobodi misli i govora te na pravu da živimo u skladu s vlastitom kulturom i uvjerenjima. Uz to, pozvao je na jačanje hrvatske neovisnosti, demokracije te europske i zapadne orijentacije.
Na pitanja o aktualnim događajima u zemlji, Jonjić nije htio odgovarati.