FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Istraživanje: Polovica radnika ne zna za propise o seksualnom uznemiravanju

ZAGREB, 25. studenoga 2024. (Hina) - Rezultati istraživanja Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) i Zaklade Friedrich Ebert, predstavljenih u ponedjeljak, pokazalo je da gotovo polovica radnika u Hrvatskoj ne zna da postoje propisi o sprječavanju seksualnog uznemiravanja, a mnogi ne reagiraju zbog straha.

SSSSH i Zaklada Friedrich Ebert proveli su opsežno istraživanje o seksualnom uznemiravanju radnika i radnica s ciljem razvoja preporuka za poboljšanje pravnog okvira i praksi u ovom području. Istraživanje je dio šireg regionalnog projekta koji uključuje zemlje poput Bugarske, Češke, Italije i Slovačke, a provedeno je u suradnji sa Srednjoeuropskim institutom za radna pitanja (CELSI).

Prema rezultatima istraživanja, zabrinjavajući postotak radnika i radnica, njih gotovo 45 posto koji su doživjeli seksualno uznemiravanje, nije poduzeo nikakve korake. Ključni razlog za tu pasivnost leži u uvjerenju da se ništa ne može promijeniti, što dijeli čak 50 posto ispitanika.

"Alarmantan je podatak da je, među onima koji su odlučili reagirati, u više od polovice slučajeva nije bilo nikakvih posljedica za počinitelje, a tek u 27 posto slučajeva je uznemiravanje prestalo", istaknula je Jelena Ostojić, jedna od autorica istraživanja. Također, gotovo polovica ispitanika nije bila svjesna postojanja internih propisa poslodavaca za slučaj seksualnog uznemiravanja. 

"Ovi podaci jasno ukazuju na ozbiljne nedostatke u pravnom i organizacijskom okviru zaštite radnika i radnica od seksualnog uznemiravanja. Sindikati igraju ključnu ulogu u oblikovanju politika, prevenciji i pružanju podrške žrtvama", poručila je Dijana Šobota, izvršna tajnica SSSH za međunarodne odnose i autorica istraživanja.

Istraživanje nudi nekoliko preporuka za poboljšanje situacije, uključujući pravnu obvezu poslodavaca da poduzmu proaktivne mjere poput edukacija i informiranja radnika o njihovim pravima, istraživanje razloga za neprijavljivanje slučajeva te jačanje povjerenja u formalne procedure. Također, ističe se potreba za uključivanjem mjera protiv seksualnog uznemiravanja u kolektivne ugovore i provođenje edukacija unutar poduzeća i obrazovnih institucija.

"Iako se nasilje događa na razini pojedinca ili poduzeća, njegove reperkusije osjetimo u cijelom društvu. Zato je važno da se njime bavimo kao zajednica", rekla je autorica Petra Rodik.
 

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙