"Riječ o represiji koja ima obilježja sistemske represije s obzirom da ne ovisi u tolikoj mjeri o konkretnoj političkoj vlasti. Imamo negativne trendove od ulaska Hrvatske u Europsku uniju i ti negativni trendovi su pojačani nakon 2016. i oni nisu nestali nego se posljednjih godina samo u većoj mjeri odvijaju prikrivenim oblicima", istaknuo je na konferenciji za novinare izrađivač Analize Kruno Kardov, sociolog sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta.
Rekao je da ciljana represija čini dodatan pritisak u već postojećem represivnom sustavu te da u lokalnim zajednicama bilježe "kulturu straha" jer primjećuju da građani privatno podržavaju inicijative ali nisu skloni javno izjavljivati svoju podršku.
Kardov je rekao da je od 2012. udio javnih izdvajanja na nacionalnoj razini za okolišne organizacije oko 0,5 posto, dok za usporedbu za područje kulture, sporta i socijalne djelatnosti iznosi 60 do 80 posto. Bolja situacija nije niti na lokalnim i regionalnim razinama gdje je taj udio oko jedan posto.
Izdvajanje za okolišne organizacije 0,08 posto
Ministarstvo zaštite okoliša na godišnjim razinama ima udio izdvajanja za okolišne organizacije od 0,08 posto, a Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost 0,4 posto.
Također, vrlo je mali broj natječaja posebno kod Ministarstva zaštite okoliša, a to je, kaže Kardov, posebno prisutno nakon ulaska Hrvatske u EU.
Od 2013. Ministarstvo objavljuje samo jedan natječaj za organizacije civilnoga društva na kojem godišnje financira pet organizacija i to za tip aktivnosti koji se svodi na uslugu. Za usporedbu prije 2013. financirala se čak 51 organizacija civilnoga društva.
Kardov je rekao i da je najmanji broj podržanih radnih mjesta u okolišnim organizacijama.
Kad se Ministarstvo zaštite okoliša usporedi sa svim drugim ministarstvima, medijalna vrijednost na nacionalnoj razini iznosi 49 radnih mjesta ili različitih tipova ugovora, dok Ministarstvo zaštite okoliša podupire samo četiri.
Natječaji usred ljeta i SLAPP tužbe
Istaknuo je i kako zagovaračke okolišne organizacije i danas slično kao i prije 30 godina preživljavanje dominantno osiguravaju zahvaljujući ili vlastitim izvorima ili inozemnim sredstvima.
Oko 60 posto proračuna zagovaračkih okolišnih organizacija čine inozemna sredstva, 15 posto vlastita sredstva, 11 posto donacije iz domaćih zaklada, dok samo osam posto čini državni proračun, a dva posto lokalni proračun.
Istaknuo je i kako se 90 posto javnih savjetovanja od 2019., odvijaju ispod propisanog zakonskog minimumu od 30 dana, veliki broj njih u području okoliša provodi se tijekom ljetnih godišnjih odmora ili božićnih i novogodišnjih praznika.
Zabilježen je i cijeli niz različitih oblika ciljane represije koje se najčešće odvijaju tijekom ili neposredno nakon javnih kampanja. Registrirane su četiri još uvijek aktualne SLAPP tužbe na uzorku od 15 zagovaračkih organizacija i inicijativa, a još dodatne dvije su u međuvremenu povučene.
Fizičko nasilje i sabotaže
Zabilježeno je i angažiranje neovisnih državnih institucija u represivnim aktivnostima, konkretno državne inspekcije imaju pojačani nadzor okolišnih inicijativa i organizacija tijekom njihovih javnih kampanja. To je zabilježeno u četiri slučaja.
Zabilježena su i tri slučaja fizičkoga nasilja nad aktivistima i članovima neformalnih građanskih inicijativa i okolišnih organizacija. Prisutni su i primjeri sabotaže i uništavanja imovine kao i konkretno fizičko kažnjavanje organizacija zbog provedenih javnih kampanja.
Kardov kaže i da je sve prisutna i stigmatizacija kojom se utišavaju kritički glasovi i stvara plodno tlo za legitimiranje fizičkog nasilja branitelja okoliša.
Predsjednica Zelene akcije Dora Sivka poručila je da će se Zelena akcija s partnerskim organizacijama suprotstaviti svim oblicima represije te će se boriti za promjenu takvog sustava.