FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sljedeći tjedan u Europskoj uniji

BRUXELLES, 6. listopada 2024. (Hina) -  Sljedeći tjedan u Strasbourgu se održava plenarna sjednica Europskog parlamenta, u Luxembourgu se sastaju dva ministarska vijeća.

 U Strasbourgu se sljedeći tjedan održava prva od dvije plenarne listopadske sjednice. U srijedu bi se pred zastupnicima napokon trebao pojaviti mađarski premijer Viktor Orban, koji će predstaviti prioritete rotirajućeg predsjedništva.

 Orban je bio najavljen za prošlu plenarnu sjednicu u rujnu, ali je njegov dolazak otkazan zbog vremenskih neprilika i poplava koje su pogodile srednju Europu.
 Uobičajeno je da  premijer predsjedavajuće zemlje dođe u Europski parlament na početku predsjedanja, u ovom slučaju početkom srpnja, ali je to odgođeno sa službenim obrazloženjem da se tada održavala konstitutivna sjednica novog saziva Parlamenta i da je njezin dnevni red već bio popunjen. Osim toga, Orban je u srpnju imao druge planove. Bez konzultacija s bilo kim u EU-u posjetio je Moskvu, Peking i u Sjedinjenim Državama razgovarao s predsjedničkim kandidatom Donaldom Trumpom. Svoja putovanja nazvao je mirovnom misijom za završetak rata u Ukrajini, ali pod uvjetima koje postavlja ruski predsjednik Vladimir Putin.
 
Na dnevnom redu plenarne sjednice niz je tema. Na početku plenarne sjednice u ponedjeljak popodne predsjednica Parlamenta Roberta Metsola dat će izjavu u povodu godišnjice terorističkog napada Hamasa na Izrael.

Zastupnici će u utorak ujutro raspravljati s visokim predstavnikom za vanjsku i sigurnosnu politiku Josepom Borrellom o eskalaciji sukoba na Bliskom istoku i događajima u Libanonu.

U ponedjeljak popodne raspravljat će o posljedicama za budućnosti šengenskog prostora graničnih kontrola koje je nedavno uvela Njemačka. U srijedu popodne predviđena je rasprava o upravljanju vanjskim granicama EU-a i o ulozi Frontexa, agencije EU-a za graničnu i obalnu stražu.

U utorak će zastupnici raspravljati o predstojećem samitu EU-a, koji će se održati 17. i 18. listopada i na kojem će glavne teme biti ruski rat protiv Ukrajine, jačanje konkurentnosti europskog gospodarstva, odgovor EU-a na najnovije događaje na Bliskom istoku te upravljanje migracijama.

Također u utorak predviđena je rasprava o krizi u automobilskoj industriji EU-a, izazovima s kojima se suočava automobilski sektor u EU-u i o tome kako obnoviti konkurentnost europskih proizvođača.

U srijedu popodne raspravljat će o načinima poticanja javnih i privatnih ulaganja u  cjenovno pristupačno stanovanje u Europi. 

U četvrtak će se sastati Konferencija predsjednika Europskog parlamenta, koja okuplja predsjednicu Parlamenta i šefove zastupničkih klubova, koji će odrediti točne datume kada će svaki od kandidata za povjerenika biti saslušan pred parlamentarnim odborima. Saslušanja su predviđena u razdoblju od 4. do 12. studenoga.

Ministri financija država članica sastaju se u utorak u Luxembourgu, gdje će između ostaloga razgovarati o provedbi Mehanizma za oporavak i otpornost. Uobičajeno, prije svakog sastanka Vijeća za ekonomiju i financije, dan prije održat će se sastanak euroskupine, tijela koje okuplja ministri financija članica europodručja.

 U četvrtak i petak sastaje se Vijeće za unutarnje poslove i pravosuđe. U četvrtak su na redu ministri unutarnjih poslova.

Ministri će razgovarati o stanju u šengenskom prostoru, a Komisija će predstaviti šengenski barometar, dvogodišnje izvješće u kojem se analiziraju razvoj događaja i nove prijetnje u šengenskom području. 
Raspravljat će i o trenutačnom stanju u vezi s ulaskom Bugarske i Rumunjske u šengenski prostor. Od ožujka ove godine ukinute su kontrole u zračnim i morskim lukama na granicama Bugarske i Rumunjske, ali se i dalje provode kontrole na kopnenim granicama. Za punu integraciju u šengenski prostor potrebna je dodatna odluka Vijeća, za koju je potrebna suglasnost svih članica, a koje još uvijek nema.

Na dnevnom redu je i sustav ulaska/izlaska (EES), automatizirani IT sustav za registraciju državljana trećih zemalja koji putuju u EU radi kratkotrajnog boravka. Povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson nedavno je najavila da će sustav početi s radom 10. studenoga. U okviru tog novog sustava službenici graničnog nadzora skenirat će otiske prstiju osoba koje prvi put prelaze granicu ili će fotografirati te osobe. Te će se informacije pohraniti u digitalnom spisu. 
Povjerenica Johansson je rekla da će se s EES-om točno znati tko ulazi u šengenski prostor sa stranom putovnicom, tko ostaje dulje od dopuštenih 90 dana

EES je jedan od nekoliko IT sustava za borbu protiv kriminala i sigurnost granica koje će EU uvesti u predstojećim godinama. Sustav za odobravanje putovanja ETIAS, kojim će se provjeravati sigurnosni, migracijski i zdravstveni rizici državljana trećih zemalja kojima nije potrebna viza za ulazak na schengensko područje, trebao bi postati operativan u prvoj polovini 2025. Tijekom radnog ručka ministri će razgovarati o vraćanju nezakonitih migranata i tražitelja azila kojima je zahtjev odbijen. Prema podacima Eurostata u 2023. godini 484,160 državljana trećih zemalja dobilo je nalog da napuste EU, od čega ih se samo 91,465 (18,9 posto) stvarno vratilo.

 U petak se sastaju ministri pravosuđa koji će između ostaloga razgovarati o provedbi Komisijina Akcijskog plana za antirasizam, zatim o aktivnostima u području borbe protiv trgovine drogom i organiziranog kriminala.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙