Državni tajnik za političke poslove u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Frano Matušić, koji je predvodio hrvatsko izaslanstvo, podsjetio je da je u Morinju bilo preko 350 logoraša, istaknuvši da se danas prisjećamo na žrtve i patnje logoraša te da se također treba prisjetiti i konteksta tog vremena koje je bilo u službi velikosrpske politike.
„Crna Gora je danas nama partner, član NATO saveza, kandidat za članstvo u EU, mi im želimo pomoći na tom europskom putu. Interes Hrvatske je da sve zemlje zapadnog Balkan budu dio europske obitelji. Interes nam je da nemamo Shengen na našim granicama, već istočnije od nas i pomoći ćemo Crnoj Gori na tom putu“, kazao je Matušić.
Potpredsjednik crnogorske vlade i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović podsjetio je da već četiri godine predstavnici Crne Gore i Hrvatske obilježavaju ovaj datum i odaju počast žrtvama logora Morinj.
„Moje prisustvo kao potpredsjednika Vlade i ministra vanjskih poslova je dokaz da je Crna Gora spremna suočiti se s prošlošću, kao jedini pravi put ka građenju dobrosusjedskih odnosa i bolje budućnosti. Vjerujem da zajednički šaljemo snažnu poruku da smo spremni kao dvije prijateljske zemlje unapređivati naše odnose", rekao je Ibrahimović..
Predsjednik Hrvatske građanske inicijative (HGI), stranke Hrvata u Crnoj Gori, Adrijan Vuksanović poručio je da je ponosan što se na dostojanstven način komemorira žrtve ratnog logora Morinj.
„Ponosan sam što hrvatska zajednica u Crnoj Gori na aktivan način sudjeluje u svemu ovome i na taj način njegujemo kulturu sjećanja. Ne možemo ići u budućnost ako se ne osvrnemo i procesuiramo na pravi način prošlost", rekao je. "Na žalost u Crnoj Gori ima i onih koji bi doveli u pitanje sve ono što se dogodilo u logoru Morinju. Naš zadatak je kao i one prozapadne Crne Gore da na pravi način odgovori kako bi ova zemlja krenula naprijed“, kazao je Vuksanović.
Komemoraciji su prisustvovali bivši logoraši logora Morinj te župan Dubrovačko-neretvanski Nikola Dobroslavić, gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković, kao i predstavnici hrvatskih udruga u Crnoj Gori.
U mjestu Morinj u općini Kotor od 3. listopada 1991. do 18. kolovoza 1992. godine JNA je organizirala Centar za prihvat zarobljenika iz Hrvatske, poznat kao logor Morinj, u kojem su u nečovječnim uvjetima bile zatvorene 292 osobe iz dubrovačke regije.
U sudskom procesu koji je započeo 2007., a pravomoćno je okončan 2013. godine, četiri pripadnika JNA su osuđena za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika koji su bili zatvoreni u tom logoru. Osim kaznenog postupka, sudovi Crne Gore su u parničnim postupcima donijeli i 154 odluke kojima je dosuđena naknada nematerijalne štete žrtvama.