Naziv Inventorium je kovanica od engleske riječi „invent“ te latinske riječi „laboratorium“, a predstavlja tehnološki laboratorij u kojem se stvaraju inovativne ideje za budućnost. Koristit će se za istraživačke aktivnosti, a istraživačima će omogućiti rad na razvoju najnovijih ICT tehnologija.
U laboratoriju se nalazi oprema zahvaljujući kojoj će studenti moći analizirati dostupnost te karakteristike mreže, a plan je početi s razvojem dodatnih analitičkih metoda te primjenom umjetne inteligencije predviđati ponašanja mreže i automatizirati karakteristike za optimalno komunikacijsko iskustvo korisnika. To će omogućiti kreiranje i realizaciju novih ideja te stvaranje novih istraživačkih rezultata.
Cilj suradnje dviju institucija, kako su istaknuli predsjednica Ericsson NT Gordana Kovačević i dekan FER-a Vedran Bilas, je čvršće povezivanje znanosti i gospodarstva kao predispozicije razvoja društva.
Kovačević je kazala kako osnivanje Inventoriuma predstavlja dodatni iskorak u jačanju i intenziviranju dugogodišnje suradnje s FER-om.
"Prostor, oprema, znanje i podrška naših zaposlenika stavlja se na raspolaganje za razne oblike aktivnosti koje ćemo nastaviti zajednički promišljati i definirati u partnerskom odnosu kako bismo još više osnažili naše timove za dodatne iskorake u istraživačkom prostoru razvoja novih tehnologija", rekla je.
Također je navela kako bez jakog sveučilišta, bez jakih fakulteta, bez znanosti nema razvoja tehnologije. Isto tako, bez primjene naprednih tehnologija i kontinuiranog razvoja snažnih partnerstva nije moguće ostvariti gospodarski i društveni prosperitet, kazala je.
Kovačević vjeruje da će otvaranje Inventoriuma i memorandum o razumijevanju koji su također danas potpisali s FER-om pridonijeti daljnjem razvoju njihovog partnerstva te da će dodatno osnažiti sinergijsko djelovanje znanosti i gospodarstva i na primjeru vlastite suradnje pokazati kako se to može u Hrvatskoj kvalitetno i dobro ostvariti.
Bilas je također istaknuo kako otvaranje Inventoriuma predstavlja nastavak i jačanje suradnje s kompanijom Ericsson NT.
Povezivanje znanosti i gospodarstva, kako je kazao, važno je u ostvarenju zajedničkog cilja - tehnološki jake Hrvatske u kojoj se mogu raditi stvari dobre i jednako vrijedne ili bolje od onih koje se rade bilo gdje u svijetu, te Hrvatske u kojoj njeni najbolji talenti ostaju, ali i u koju dolaze i drugi.
FER je, kako je rekao, prepoznat i po suradnji s gospodarstvom, a jačanje i širenje te suradnje je jedan od njihovih strateških ciljeva.
"Višedesetljetno partnerstvo FER-a i Ericsson Nikole Tesle može poslužiti kao primjer dobre prakse jer uključuje brojne modele suradnje u istraživanjima, obrazovanju i inovacijama koja se kontinuirano nadopunjuje i razvija i koja značajno doprinosi stvaranju talenata i razvoju njihovih karijera. Posebice nas veseli da se novim laboratorijem otvaraju mogućnosti za multidisciplinarna istraživanja,", istaknuo je Bilas.