Stranke i pojedince koji za izborne promidžbe i na izborima postupe suprotno Kodeksu, Etičko povjerenstvo će pozivati da se javno ispričaju.
Kada je pak riječ o ponašanju izbornih sudionika, Povjerenstvo ističe da je u izbornoj promidžbi i na izborima protivno Kodeksu negiranje hrvatskog sustava slobodnih izbora ili ometanje i sprječavanje potpunog i slobodnog izražavanja volje birača.
Protivno mu je i širenje bilo kakve zlonamjerne ili neutemeljene optužbe protiv bilo kojeg kandidata/kinje, a kojoj je svrha izazivanje sumnje u lojalnost kandidata/tkinje ustavnom poretku i domoljublje.
Isto vrijedi i za iznošenje laži i insinuacija o političkim suparnicima, kao i isticanje njihovih fizičkih, psihičkih i drugih osobina radi njihova omalovažavanja.
Protivno Kodeksu je iznošenje laži i insinuacija o privatnom životu suparnika i članova njihovih obitelji, vrijeđanje i omalovažavanje izbornih sudionika, vrijeđanje i omalovažavanje i bilo koji oblik nasilja nad ženama i muškarcima, upotreba osobnih podataka pribavljenih na nezakoniti način, kao i onih koji su pribavljeni zakonito, ali za druge svrhe, netransparentno i neodgovorno korištenje umjetne inteligencije.
Povjerenstvo naglašava i da je etički neprihvatljivo i protivno najboljim interesima djece njihovo korištenje u predizborne promidžbene svrhe.
Povjerenstvo ističe da birači imaju pravo dobivati u svim sredstvima javnog priopćavanja objektivne informacije o strankama i kandidatima koji pak trebaju imati pravo na jednake uvjete predizbornog natjecanja.
Etičko povjerenstvo navodi i da je Kodeksu protivno u izbornoj promidžbi i na izborima korištenje nenamjenskih sredstava, opreme, potrošnog materijala i prostorija u vlasništvu države, općina, gradova i županija za aktivnosti i namjene izborne promidžbe.
Etičko povjerenstvo Kodeks je donijelo polazeći od najviših vrednota hrvatskog ustavnog poretka, i uz prethodno zatraženo mišljenje parlamentarnih stranaka.
Kodeks stupa na snagu dan nakon objave na mrežnim stranicama DIP-a, dakle u četvrtak.