Govoreći na obilježavanju desetogodišnjice ulaska Hrvatske u Uniju 1. srpnja 2013., Metsola je rekla da je taj uspjeh okrunjen ulaskom u šengenski prostor i eurozonu ove godine.
"To je deset godina nevjerojatnog uspjeha jedne zemlje u samom srcu Europe", rekla je malteška političarka na skupu u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici.
Hrvatska je punopravna članica Unije postala nakon rata za neovisnost 1990-tih, ekonomske i političke tranzicije te kompliciranih pregovora koji su bili opterećeni suradnjom s Haškim sudom i bilateralnim sporom sa Slovenijom.
"Hrvatska je u potpunosti transformirana i još puno toga treba napraviti, ali imamo međunarodni ugled i naš se glas uvažava. Zaradili smo respekt, to je jako puno za deset godina", rekao je premijer Andrej Plenković.
Dodao je da zemlja nastavlja put na "tri piste": zelena tranzicija, digiralna transformacija i demografska revitalizacija.
"Te tri teme osiguravaju konkurentnost na globalnom tržištu i mogućnost suočavanja s izazovima a da kao društvo ostanemo na okupu", istaknuo je.
Predsjednik Sabora Gordan Jandroković odbacio je kritike euroskeptika da Zagreb samo slijedi politiku Bruxellesa. "Ne, mi aktivno sudjelujemo u donošenju odluka i vlastite interese usklađujemo s intereima ostalih (članica)", rekao je Jandroković.
"Nećemo blokirati druge"
Hrvatska, koja je u pregovorima izgubila nekoliko godina zbog graničnog spora sa Slovenijom i odnosa s Haškim sudom, probleme sa susjednim zemljama neće koristiti za blokiranje njihova puta u EU, istaknuli su najviši hrvatski dužnosnici.
"Blokade su nepravdene, stvaraju lošu atmosferu. Hrvatska želi bilateralna pitanja riješiti inteligentno, a ne na način koji predstavlja prepreku pregovorima", rekao je Plenković.
Jandroković kaže da je Hrvatskoj u interesu da se susjedstvo europeizira, a ne da u svome okruženju ima nekoga tko zagovara poludemokratske ili nedemokratske modele.
"Naše susjedstvo nije jasno kada je posrijedi opredjeljenost za europske integracije i to je razlog za brigu. Mi ćemo pomagati svima koji žele ići prema članstvu u EU-u", istaknuo je predsjednik Sabora.
Govoreći o izborima za Europski parlament iduće godine, Metsola je pozvala birače, osobit mlade, da izađu na birališta jer se radi o najvažnijim izborima dosad.
"Postoji nevidljiva crta i kada je prijeđemo izgubili smo naše građane. Ako uspijete 'prodati' argument da glasanje nije privilegija, nego pravo pa čak i dužnost onda ćemo razumjeti što građani žele i pokazati jasnu viziju da EU vrijedi. Da bi to postigli, moramo se pobrinuti da što više ljudi glasa iduće godine. Svaki je glas važan", istaknula je Metsola.