FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Odbor LIBE usvojio pregovaračku poziciju EP-a za dio paketa o migracijama

ZAGREB, 29. ožujka 2023. (Hina) - Odbor za građanske slobode, pravosuđe i unutarnje poslove (LIBE) usvojio je u utorak pregovaračku poziciju Europskog parlamenta za dio paketa o migracijama i azilu. 

LIBE je potvrdio stajalište o reviziji Uredbe EU-a o upravljanju azilom i migracijama. EU i države članice djelovat će zajednički, a Komisija bi trebala predvoditi zajedničke aktivnosti. Države članice pod velikim pritiskom trebale bi imati koristi od solidarnosti drugih članica u obliku premještaja migranata ili mjera za izgradnju kapaciteta, priopćio je Europski parlament.

"Glavna svrha ove Uredbe je ojačati povjerenje među državama članicama, s ciljem istinske solidarnosti i pravedne podjele odgovornosti unutar EU-a", rekao je pučanin Tomas Tobe, izvjestitelj za nova pravila upravljanja azilom i migracijama.

Usvojen je i pregovarački okvir za nova pravila u rješavanju kriznih situacija. "Krizne" mjere primjenjivale bi se privremeno, u slučaju masovnih i iznenadnih dolazaka državljana trećih zemalja.

Komisija će morati potvrditi postojanje krizne situacije u konzultaciji s članicom u potencijalnoj krizi i relevantnim agencijama EU-a, a potom odrediti nužne mjere poput osiguranja dodatnog kapaciteta ili obveznog premještaja migranata. U kriznim situacijama će se postupci dobivanja azila ili vraćanja moći produljiti na dodatna četiri tjedna, uz redovnih 12. 

"Nakon dugotrajnih pregovora, sada osiguravamo stvarnu solidarnost među državama članicama putem predvidljivog i obveznog mehanizma premještaja koji će pomoći ublažiti pritisak u državi članici koja se nalazi u krizi, a istovremeno štititi prava podnositelja zahtjeva", naglasio je socijaldemokratski izvjestitelj Juan Fernando Lopez Aguilar. 

LIBE je u utorak potvrdio još pregovaračke pozicije za pregovore s Vijećem vezano uz nova pravila provjere državljana trećih zemalja na vanjskim granicama EU-a te ubrzanje postupka dobivanja azila. 

Provjere ne bi trebale trajati dulje od pet dana, a najviše 10 u krizi. Provjera bi se odnosila na identifikaciju, uzimanje otisaka prstiju, sigurnosne provjere i preliminarnu procjenu zdravlja i ranjivosti, a vlasti bi s tim podacima mogle odabrati odgovarajući postupak - osiguranje međunarodne zaštite ili vraćanje u matičnu zemlju.

Eurozastupnici predlažu brže i pojednostavljene postupke za zahtjeve za azil neposredno nakon provjere, uključujući državljane koji dolaze iz zemalja s niskom stopom priznavanja. Zahtjev za azil trebao bi se, nakon provjere podnositelja zahtjeva, obraditi u 12 tjedana. 

"Pozivamo, kao eurozastupnici, na pravedne i učinkovite postupke azila kako bismo osigurali da ljudi kojima je potrebna zaštita brzo dobiju izbjeglički status, dok oni koji ne ispunjavaju uvjete za azil dobiju brzu odluku i budu vraćeni u treću zemlju", rekla je izvjestiteljica Fabienne Keller (Renew). 

Hrvatski eurozastupnik Karlo Ressler, član tima EPP-a za pregovore o migracijskom paktu, pozdravio je postignut dogovor. 

"Nova pravila trebala bi osigurati učinkovitiju kontrolu nad europskom granicom, jednostavnije razlikovanje izbjeglica od ekonomskih migranata i snažniju borbu protiv krijumčara. Nužno je ojačati suradnju s trećim zemljama kako bi se spriječili ilegalni prelasci, pomoglo onima kojima je međunarodna zaštita najpotrebnija te osigurao povratak onih koji nemaju pravo na trajni boravak u Europi", rekao je Ressler, navodi se u priopćenju. 

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙