Mittleman je ustvrdio kako antisemitizam raste širom svijeta, a 2021. u SAD-u je protiv Židova bilo usmjereno 59 posto zločina iz mržnje, iako čine samo 2 posto stanovništva.
„Mržnja je virus i brzo se širi“, kazao je Mittleman koji je počeo pisati „Staze pravednika“ nakon smrtonosnog napada na sinagogu Drvo života u Pittsburghu 2018.
Predstavljanje knjige organizirala je hrvatska eurozastupnica Željana Zovko (HDZ/EPP) povodom Međunarodnog dana sjećanja Holokaust koji se obilježava 17. siječnja.
„Naša je dužnost osigurati da se povijest nikada ne ponovi“, poručila je Zovko.
U Mittlemanovoj knjizi portretirano je osam pojedinaca koji nisu Židovi ali su se na „inspirativan način zauzeli za Izrael i židovski narod“, a među njima je i hrvatski liječnik i znanstvenik Dragan Primorac koji je pridonio produbljivanju hrvatsko-izraelskih veza.
„Antisemitizam je znak netolerantnog društva“, kazao je bivši hrvatski ministar obrazovanja.
Na predstavljanju su govorili i Gloria Garces iz Gvatemale koja je utjecala na vladu svoje zemlje da otvori veleposlanstvo u Jeruzalemu, američki vatrogasac Aston Bright koji je sudjelovao u gašenju požara u Izraelu te Markus Stoetzel, njemački odvjetnik specijaliziran za restituciju židovskih umjetnina otetih u Holokaustu.
„Moramo učiti iz povijesti“, poručio je Stoetzel.
Na predstavljanju je emitirana i video poruka predsjednice Europskog parlamenta Roberte Metsole koja je poručila da „usprkos višedesetljetnim naporima nismo učinili dovoljno u borbi protiv antisemitizma“.
„Strah postoji jer antisemitizam još postoji“, kazala je.
Potpredsjednica Europske komisije Dubravka Šuica apostrofirala je kao prijetnju rast antisemitizma i govora mržnje na internetu koje potiču „teorije zavjere i negiranje holokausta“.
Okupljenima su se obratili i generalna konzulica SAD-a u Strasbourgu Darragh Paridso te predsjednica Antwerpenskog židovskog foruma barunica Regina Sucholowski-Sluszny koja je podijelila svoje potresno iskustvo skrivanja od nacista u okupiranoj Belgiji.