Međimursku županiju, odnosno Centar u romskom naselju Parag posjetili su kako bi svjedočili dobrim praksama u sklopu pilot-programa 'Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete u Hrvatskoj', financiranog sredstvima Europske unije.
Cilj 'Jamstva za svako dijete' je osigurati da najranjivija djeca imaju pristup osnovnim uslugama kao što su zdravstvena zaštita i obrazovanje te prilikama za sudjelovanje, a te skupine djece uključuju i djecu iz romskih zajednica.
Regina M. Castillo, predstojnica ureda UNICEF-a za Hrvatsku zahvalila je Europskoj komisiji na svemu što su dosad napravili.
„Ovo što vidite nije samo materijalno, nego je to prava transformacija ove zajednice. UNICEF-u je takva transformacija vrlo važna jer je nama naglasak na svakom djetetu i to u više dimenzija”, kazala je Castillo.
Zahvalila je svim partnerima, ali i romskoj zajednici, odnosno roditeljima koji su im vjerovali.
„Ono što je jako važno jest da su se roditelji otvorili te da će timovi sastavljeni od različitih profesionalaca i stručnjaka dolaziti u obitelji, a ne da obitelji moraju dolaziti k njima”, dodala je Castillo.
Župan Posavec naglasio je da je program koji je UNICEF odlučio provesti i u Hrvatskoj, odnosno u Međimurju, kvalitetno i suštinsko prepoznavanje potreba na koje se s razine lokalne i regionalne uprave upozorava već godinama.
„Rezultati svih ovih aktivnosti UNICEF-a idu kroz program zaštite djece i podrške obiteljima, a kroz koji je prošlo 485 djece i 545 roditelja za što je educirano 285 stručnjaka” rekao je Posavec.
„Kroz rani predškolski odgoj i program rane intervencije u djetinjstvu prošlo je 1885 djece i 1336 roditelja. Te brojke govore koliko se sustavno i temeljito radi na promjeni paradigmi uključivanja u kvalitetniji život djece koja su iz depriviranih obitelji te koliko je važno kroz ove centre pripremiti ih za život i kvalitetno praćenje nastavnog plana i programa”, izjavio je Posavec.
Matjaš Oršuš, predsjednik Vijeća romske nacionalne manjine Međimurske županije istaknuo je da je ponosan što je u Paragu u kojem je oko 800 romske djece, izgrađen Centar za djecu i obitelji.
„S mališanima je teško raditi u romskoj zajednici, zbog uvjeta koje imaju kod kuće, stoga zahvala svima koji su pomogli i dali svoj doprinos da se ovakve stvari rade u romskim zajednicama. Ovo je stvarno hvalevrijedno, a hvala i timovima koji su svakodnevno u naselju i rade s našom djecom”, izjavio je Oršuš.