„Različit nam je politički sustav. Gledamo na demokraciju i ljudska prava drugačije i imamo drugačije viđenje multilateralizma“, rekao je šef europske diplomacije na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu.
Smatra, međutim, da te razlike ne bi trebale „zaustaviti“ suradnju EU-a i Kine.
Kina je „sve asertivnija“, a EU to treba uzeti u obzir i postaviti se „niti naivno niti alarmistički“, drži Borrell.
„Moramo surađivati, ali i zauzeti se za svoje vrijednosti“, dodao je.
Borell smatra da se globalni problemi ne mogu riješiti bez Kine i da „odvajanje od Kine nije opcija“.
Nemoguće je prekinuti odnos s Kinom i jer je trgovinska suradnja EU-a s Kinom "kolosalna", apostrofirao je šef europske diplomacije.
Poljski zastupnik Radoslaw Sikorski iz Europske pučke stranke da bi okončanje kineskih „prijetnji“ Tajvanu i utjecaj na ruskog čelnika Vladimira Putina da okonča agresiju na Ukrajinu utjecali na poboljšanje odnosa EU-a i Kine.
„Moramo vratiti odnose EU-a i Kine na pragmatičnu osnovu“, poručio je.
U raspravi je sudjelovao i hrvatski europarlamentarac Tonino Picula (SDP) koji je poručio kako je odnos prema Kini „ključan za Europsku uniju, našu ulogu kao globalnog aktera i budući razvoj“.
Smatra da je nužno ujednačiti stavove država članica EU-a prema Kini i raditi na „premještanju industrije dok istovremeno okončavamo energetsku ovisnost“.
Podsjetio je da je Kina uvela sankcije pojedinim europarlamentarcima jer su govorili o kršenju ljudskih prava u Kini
„Možemo diskutirati o globalnim izazovima i pregovarati o trgovinskim pravilima, ali ne bi nikada trebali trgovati s našim vrijednostima“, poručio je Picula.