FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Kibernetičkom nasilju izloženi svi u društvu, najviše mladi i žene

ZAGREB, 15. studenoga 2022. (Hina) - Treba javno govoriti o problemu kibernetičkog nasilja, koje se ne odnosi samo na uzak krug ljudi već su mu izloženi svi u društvu, istaknuto je u utorak na Regionalnoj konferenciji o kibernetičkom nasilju i kibernetičkoj sigurnosti, s posebnim osvrtom na mlade i žene.

Cyber nasilje nad ženama i djevojčicama postalo je velik problem s ozbiljnim implikacijama na društva i gospodarstva diljem svijeta, upozoreno je na konferenciji, koja je organizirana u suradnji organizacija civilnog društva, državnih tijela i neovisnih tijela za ravnopravnost iz Hrvatske, BiH, Crne Gore i Srbije.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić istaknula je kako je Hrvatska jedna od rijetkih članica EU-a koja je prepoznala takvo cyber nasilje te je tzv. osvetnička pornografija ugrađena u izmjene Kaznenog zakona 2021. godine.

Njezina se institucija u posljednjih 10 godina često bavila slučajevima gdje se u partnerskim ili intimnim vezama koriste intimna prepiska, fotografije i video klipovi, koji kruže društvenim mrežama, u mjestu stanovanja ili radnom okruženju žrtve. Najčešće se radi o ženama, mladim djevojkama, nekad i maloljetnicama.

"Ovakvim kampanjama upozoravamo javnost da će takve osobe biti kažnjene, što je jasna poruka da društvo više neće tolerirati takve oblike internetskog nasilja", rekla je dodavši kako je njena institucija do sada imala dobru suradnju s MUP-om.

Najosjetljivija populacija mladi između 15. i 30. godine

Državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić kaže kako su za takvu vrstu nasilja najosjetljivija populacija mladi između 15. i 30. godine s obzirom da prolaze različite razvojne faze - od puberteta do ulaska u visoko obrazovanje i u svijet rada.

Tehnologija donosi i pozitivne strane, zato treba dobro informirati mlade i djecu, ali i roditelje, nastavnike i profesore o tome što je nasilje putem interneta, među vršnjacima i nad ženama i muškarcima.

Savjetnica u Ministarstvu unutarnjih poslova Davorka Martinjak rekla je kako su trendovi zabilježenog kriminaliteta u porastu, što znači da policija dobro radi, ali su i rezultat preventivnih programa zbog kojih se žene i djeca češće odlučuju za prijave.

Načelnica Sektora za rani, predškolski i osnovnoškolski odgoj i obrazovanje Ministarstva znanosti i obrazovanja Zdenka Čukelj istaknula je kako je teško prepoznati takve oblike nasilja, a pri tome nije dovoljna samo edukacija, već treba pružiti pomoć i podršku svakom djetetu, mladoj osobi, ženi i žrtvi.

Konferencija u organizaciji ENIH – Europske networking inicijative Hrvatska i Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova financijski je potpomognuta sredstvima Sjevernoatlantskog saveza (NATO). 

 

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙