“Krajnje je vrijeme da se prestane s ovim besciljnim eksperimentnom koji ova gradska uprava provodi", rekao je predsjednik Udruge Ekologija grada Josip Pavlović, poručivši da ljudi moraju imati pravo ujutro otvoriti prozore i duboko udahnuti.
Smrad, upozorio je nije jedini problem, ali on alarmira i ukazuje da je situacija eskalirala.
U inicijativu su okupljene i Udruga za zaštitu okoliša Jakuševec, Udruga Eko Tišina, Udruga žena Jakuševec, DVD Jakuševec, NK Sava-Jakuševec, Inicijativa za bolji Novi Zagreb i Udruga građana Travno.
Raspuštanje Mjesnog odbora Jakuševec traže jer, kako smatraju ne uvažava prijedloge građana. Traže također prestanak rada otvorenog kompostišta unutar Deponija Jakuševec, prestanak rada drobilice za građevinski otpad, ali i da se konačno odredi datum zatvaranja Jakuševca.
"Donijeli smo lokot koji je ekipa iz Možemo u predizbornoj kampanji donijela ispred Jakuševca uz obećanje da će kroz dvije do tri godine nakon osvajanja vlasti, zatvoriti Jakuševec", rekla je Renata Bedeković iz Udruge Eko Tišina.
Bivša zastupnica Radničke fronte u Gradskoj skupštini Miljenka Ćurković upozorila je da se biootpad na Jakuševcu oporablja unatoč aktivnim ugovorima s privatnim oporabiteljima, a da u kompostanu trenutno dolazi oko 90 tisuća tona biootpada.
"Zbog čega aktualna gradska vlast od studenoga prošle godine nije dala oporabiteljima ni kilogram biootpada", upitala je Ćurković.
Gradska uprava odgovorila je Hini da Grad u većini slučajeva samostalno oporablja biootpad na kompostani na Jakuševcu te da okvirni sporazumi s privatnim oporabiteljima nisu obvezujući pa ih vrlo malo konzumiraju.