Ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i predsjednik Kongresa Branko Kolarić rekao je kako "jedno zdravlje" znači jedinstveno zdravlje: čovjeka, životinja, biljaka i okoliša.
„Hrana je u tom kontekstu jako važna, potom industrija i proizvodnja. Govorit ćemo o prijevarama potrošača, pesticidima u hrani, štetnosti i sl. I u Hrvatskoj se odnos prema hrani promijenio, postala je popularna, o njoj se snimaju emisije. Pridaje joj se velika pozornost u zdravstvu, gastronomiji i turizmu“, rekao je Kolarić.
Osim toga, Hrvatska je među vodećim državama Europske unije po prekomjernoj težini i pretilosti pa je prevencija od vrtića jako važna.
Ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane Ministarstva poljoprivrede Zdravko Barać izjavio je kako su takvi skupovi platforma za razmjenu znanja i iskustava s inovacijama te njihove provedbe u domaćoj proizvodnji i prehrambenoj industriji.
„Nastojimo kroz Strategiju poljoprivrede do 2030. godine dosegnuti 30 milijardi kuna poljoprivredne proizvodnje. Europska komisija je usvojila naš 3,8 milijardi eura vrijedan Nacionalni strateški plan zajedničke poljoprivredne politike, koji nam nudi glavni financijski okvir s mjerama od 2023. do 2027. godine“, rekao je Barać.
Hrvatska ima 35 zaštićenih proizvoda na europskoj razini
Naglasio je kako su dominantan dio programa ulaganja u veću primarnu poljoprivrednu proizvodnju hrane i preradbene kapacitete.
„Razvijamo politiku kvalitete kroz sustav zaštite poljoprivredno-prehrambenih proizvoda. Imamo 35 zaštićenih proizvoda na europskoj razini, koji su iznimne kvalitete i dodane vrijednosti te su povezani sa zemljopisnim područjem s kojeg dolaze. Po tome smo sedmi, premda smo najmlađa članica EU“, navodi Barać.
Ravnateljica Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) Darija Sokolić podsjetila je kako se ove godine obilježava dvadeset godina Zakona o hrani i rada Europske agencije za sigurnost hrane.
„Na svim tim obilježavanjima govorilo se o 'jednom zdravlju'. Moramo nadograditi trenutni sustav s novom tehnologijom i novim metodama, jer smo izloženi raznim izazovima, od pandemije do ekonomskih i političkih utjecaja te klimatskih promjena. Pratimo sva zbivanja kao dio jedinstvenog europskog sustava koji pruža najveću zaštitu zdravlja potrošača“, rekla je Sokolić.
Kongres o sigurnosti i kvaliteti hrane „Jedno zdravlje“ održava se do 12. studenoga u sklopu projekta Centra za sigurnost i kvalitetu hrane, odnosno inicijative u suradnji s Europskom unijom. Organizatori su Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, Hrvatsko mjeriteljsko društvo i Mreža za kontrolu kvalitete i sigurnosti hrane Jugoistočne Europe (SEEN-FSQC) u suradnji sa zagrebačkim Agronomskim i Prehrambeno-biotehnološkim fakultetom, Institutom za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (BiH) i Institutom za javno zdravlje Vojvodine (Novi Sad, Srbija).