Na londonskom je tržištu cijena barela bila nakon podneva viša za 63 centa u odnosu na zatvaranje u petak i iznosila je 93,47 dolara. U gotovo istom iznosu porasla je i na američkom tržištu, gdje se barelom trgovalo po 87,21 dolar. Trgovci pozorno prate pregovore o oživljavanju sporazuma o iranskom nuklearnom programu iz 2015. budući da bi njihov uspjeh utro put povratku iranske nafte na svjetska tržišta.
Francuska, Velika Britanija i Njemačka izjavile su u subotu da "ozbiljno sumnjaju" u spremnost Irana da oživi sporazum, prigušujući očekivanja da će globalna opskrba uskoro dobiti iransko pojačanje. Trgovce brine i kraj godine, kada bi na snagu trebao stupiti embargo EU-a na uvoz ruske nafte. Američko ministarstvo financija upozorilo je u nedjelju da bi zbog europskog embarga cijene nafte i plina u SAD-u ove zime mogle porasti.
Skupina najrazvijenijih gospodarstava svijeta G7 sprema se pak limitirati cijene ruske nafte, kako bi Rusiji ograničila prihode kojima, kako tvrde, financira invaziju na Ukrajinu i istodobno zadržati pristup ruskim barelima. Cjenovni limit trebao bi biti veći od troškova proizvodnje, a sankcije bi zapadnim kompanijama branile pružanje usluga osiguranja i transporta, poručio je G7.
Značajniji rast cijena zakočile su procjene da bi se kineska potražnja za naftom ove godine mogla smanjiti prvi puta u dva desetljeća zbog pekinške politike nulte tolerancije na covid, koja je za praznike zadržala građane kod kuće pa se potrošnja goriva smanjila.
“Kontinuirani nepovoljni utjecaj obnovljenih kineskih koronaograničenja i daljnje posustajanje globalnih gospodarskih aktivnosti još bi mogli raspiriti sumnje u dugotrajnije razdoblje rasta (cijena)", rekao je Jun Rong Yeap iz IG-a.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel košarice nafte njezinih članica u petak poskupio 2,61 dolar, na 95,28 dolara.
(Hina) xmkuz ygple