Zahtjev za odobrenje mjere, kako navode, upućen je na notifikaciju u Europsku komisiju u veljači ove godine.
Cilj je ublažiti gospodarske i socijalne negativne učinke na sektor ribarstva te mu financijski pomoći, prvenstveno u smislu osiguravanja likvidnosti za daljnje poslovanje te očuvanje radnih mjesta.
Dodatno, na raspolaganju je mjera državne potpore male vrijednosti u ribarstvu korisnicima koji obavljaju gospodarski ribolov na moru, uzgoj školjkaša, toplovodni i hladnovodni uzgoj slatkovodnih vrsta riba te preradu proizvoda ribarstva, a omogućena je dodjela višeg iznosa potpore ribarima koji su trenutno najviše pogođeni u sektoru ribarstva.
Iz Ministarstva navode kako ribari koji obavljaju ribolov mrežama stajaćicama ili pridnenim povlačnim mrežama - koćama i spadaju u kategoriju mikro, malih i srednjih poduzeća, mogu ostvariti i potporu koja podrazumijeva bespovratna sredstva u obliku kompenzacije u okviru mjere Zaštita i obnova morske bioraznolikosti i morskih ekosustava i režima naknade u okviru održivih ribolovnih aktivnosti.
Nadalje, moguća je naknada subjektima u sektoru ribarstva i akvakulture za izgubljeni prihod ili dodatne troškove u slučaju izvanrednih događaja koji uzrokuju znatan poremećaj tržišta.
U tom pogledu, na razini Vijeća EU pokrenuta je inicijativa određenih država članica, u kojoj je sudjelovala i Hrvatska, a kako bi se potaknulo donošenje takve odluke i time omogućila potpora iz Europskog fonda za pomorstvo, ribarstvo i akvakulturu, navode iz Ministarstva.
Ističu kako je ministrica poljoprivrede Marija Vučković uputila i izravno povjereniku za okoliš, oceane i ribarstvo Virginijusu Sinkevičiusu poziv na iznalaženje svih raspoloživih mehanizama pomoći sektoru te se očekuju i dodatne mjere potpore sektoru ribarstva, u okviru mogućnosti koje će biti dane na razini EU s ciljem odgovora na ovu situaciju.