“Pozicija Komisije o hrvatskoj spremnosti za ulazak u Schengen ostaje nepromijenjena. Komisija je dala ocjenu u prilog hrvatskom pridruživanju Schengenu i sada je na Vijeću da donesu odluku o tome”, rekao je glasnogovornik Komisije.
Jahnz je odgovarao na pitanje novinara planira li Komisija promijeniti tu ocjenu nakon izvješća Odbora Vijeća Europe za sprečavanje mučenja, nečovječnog i ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja (CPT) objavljeno ranije u četvrtak u kojem je hrvatska policija prozvana za teško zlostavljanje migranata, za poteškoće i opstrukciju u suradnji u postupanju prema migrantima.
Komisija je to izvješće primila na znanje, ali ga ne može komentirati jer je tek stiglo, rekao je glasnogovornik Jahnz.
Izvješće je sastavljeno nakon posjeta Hrvatskoj u kolovozu 2020., i ono je jednostrano i temeljeno na neprovjerljivim informacijama iz BiH, reagirao je MUP.
Na inzistiranje novinara pitanjem razmatra li Komisija mogućnost promijene svoga stajališta nakon ovih i ranijih navoda o zlostavljanju migranata, Jahnz je odgovorio da je “stajalište Komisije onakvo kako sam objasnio i takvo i ostaje”.
Podsjetio je da je Komisija ranije nakon sličnih izvješća reagirala, stupila je u kontakt s hrvatskim vlastima, otvorila dijalog kako bi se uspostavio nadzorni mehanizam na granici. Također je povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson stupila u kontakt sa svojim hrvatskim kolegom i dobila uvjeravanja da će biti provedene odgovarajuće istrage.
“Nadzorni mehanizam u Hrvatskoj je sada uspostavljen i prerano je govoriti o njegovoj učinkovitosti. To će ovisiti o tome kako se primjenjuje”, rekao je Jahnz.
Iz diplomatskih izvora u petak je potvrđeno da će u sljedeći četvrtak na sastanku ministara unutarnjih poslova država članica na dnevnom redu biti prijedlog zaključaka kojima bi se potvrdila hrvatska spremnost za pristupanje šengenskom prostoru.
Prije toga, to će pitanje biti na dnevnom redu Odbora stalnih predstavnika (Coreper), to jest veleposlanika država članica koji pripremaju sastanke Vijeća.
Coreper će o tome raspravljati u srijedu popodne nakon sjednice nizozemskog parlamenta. Prema diplomatskim izvorima, Nizozemska još nije signalizirala da će dati zeleno svjetlo za usvajanje zaključaka.
Nizozemska je uobičajeno oprezna i kritična po pitanju proširenja Schengena, a uz to ima tehničku vladu, jer se već nekoliko mjeseci pregovara o sastavljanju vladajuće koalicije nakon izbora održanih u ožujku.
Ipak, jedan diplomatski izvor je rekao da je “oprezno optimističan” da će zaključci biti usvojeni u četvrtak.
Tim zaključcima o ispunjavanju uvjeta za primjenu šengenske pravne stečevine u Hrvatskoj i formalno bi se potvrdio završetak evaluacije.
Zaključci su prvi korak u procesu odlučivanja o pristupanju šengenskom prostoru. Paralelno s tim, u Vijeću se radi i na nacrtu odluke o primanju Hrvatske koja bi se trebala naći na dnevnom redu pod francuskim predsjedanjem koje počinje 1. siječnja 2022. godine.
Za konačnu odluku potrebno je pribaviti mišljenje Europskog parlamenta. Riječ je o savjetodavnom postupku, u kojem Vijeće može, ali ne mora uvažiti mišljenje zastupnika.
Za odluku Vijeća potrebna je suglasnost svih 26 članica šengenskog procesa.
Cijeli postupak mogao bi trajati oko šest mjeseci.