"Problem je u osoblju, nedostaje nam liječnika i sestara, oni se ne mogu baviti pacijentima koji su naručeni na operacije jer se bave covid pozitivnim pacijentima", rekao je Ćorušić u četvrtak navečer u razgovoru za Dnevnik Nove TV.
Izjavio je da se uporaba covid-potvrda treba proširiti na ostale dijelove javnog sektora, te da je svaka mjera „koja motivira na covid-potvrde i na cijepljenje dobra mjera".
Na pitanje kasni li se s tom mjerom, smatra kako je možda ipak malo prekasno. "Možda je mrvicu prekasno, ali mislim da se može sustići i još uvijek imamo vremena se pripremiti, jer posljedice ove eksplozije novooobljelih u bolničkom sustavu vidjet će se za sedam do desetak dana", rekao je.
Ćorušić je upozorio da u Kliničkom bolničkom centru Zagreb imaju još mjesta, ali da bi se ona uskoro mogla popuniti.
"Sad smo na 128 postelja, od čega su 23 intenzivne postelje, no kako nam dolaze pacijenti iz svih krajeva, mi ćemo se uz ovaj tempo vrlo brzo popuniti i računamo da bi u najcrnjem scenariju trebalo oko 200 postelja unutar KBC-a Zagreb", rekao je Ćorušić.
Ravnatelj najveće hrvatske zdravstvene ustanove izvijestio je da 80 posto pacijenata u intenzivnoj jedinici nije cijepljeno protiv covida.
"Cijepljenje štiti pojedinca, njegovu obitelj i bližnje", istaknuo je i dodao da oni „nastoje utjecati maksimalno na ljude da se cijepe jer je to jedini oblik zaštite od bolesti i prijenosa infekcija".
Ćorušić je podijelio informaciju da je uvođenje mjera u zdravstvo i sustav socijalne skrbi doprinijelo da se cijepi više ljudi, no priznao je ima i dalje onih koji se odbijaju cijepiti i testirati.
KBC Zagreb ima 6156 zaposlenika, od kojih se 12 odbilo testirati i nisu imali covid-potvrdu.
Dvoje zaposlenika koji su to odbijali se predomislilo i počelo se testirati svaka tri dana, jedna je djelatnica dala otkaz, a ostali će dobiti izvanredni otkaz sukladno zakonu i odlukama Radničkog vijeća, kazao je Ćorušić i dodao da sličnih primjera ima i u drugim bolnicama.
Ćorušić je kazao da je među inficiranim bilo 10 trudnica, od kojih su dvije završile na ECMO uređaju, odnosno umjetnim plućima.
„Jedna je preminula, a druga je u vrlo teškom stanju", rekao je i dodao: "Brojke su neumoljive i ja apeliram - cijepljenje u trudnoći nije kontraindikacija", kazao je i dodao da nema nikakvih znanstvenih dokaza da cjepivo ugrožava fertilitet.
Ravnatelje Kliničkog bolničkog centra Zagreb izrazio je očekivanja da je stanje epidemije „blizu platoa“ i smirenje „negdje pred Božić“, odnosno za oko pet tjedana, „uz uvjet da se što više ljudi cijepi“.