“Nekažnjivost zločina nad novinarima mora prestati, na našem teritoriju ili bilo gdje u svijetu”, kaže se u zajedničkoj izjavi visokog predstavnika EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Josepa Borrela i potpredsjednice Komisije Vere Jourove.
“Nažalost, glas i priče neovisnih novinara nastavljaju se ušutkavati u cijelom svijetu, uključujući i Europsku uniju”, dodaje se u izjavi.
Komisija navodi da je prošle godine u 23 države članice EU-a napadnuto 908 novinara i medijskih djelatnika, a njih 175 bilo je žrtvama napada ili incidenata tijekom prosvjednih okupljanja.
Digitalna i internetska sigurnost postala je glavna briga za novinare zbog poticanja mržnje na internetu, prijetnji fizičkim nasiljem, a posebno su ugrožene novinarke, od kojih je velika većina, 73 posto, doživjela online nasilje tijekom svoga rada.
“Bit ćemo uz novinare i štititi ih, bez obzira gdje se nalazili. Nastavit ćemo podržavati slobodno i raznoliko medijsko okruženje, podržavati kolaborativno i prekogranično novinarstvo te se boriti protiv kršenja slobode medija. Nema demokracije bez medijske slobode i pluralizma. Napad na medije je napad na demokraciju”, kaže se u izjavi Josepa Borrela i Vere Jourove.