"Lopta je u britanskom polju", rekao je francuski predsjednik pred novinarima, nekoliko sati pošto je na rubu sastanka na vrhu G20 u Rimu razgovarao s britanskim premijerom u četiri oka.
"Sutra se nadam britanskom odgovoru", dodao je. U protivnom, upozorio je, prve protumjere što ih Francuska priprema mogle bi se uvesti već u utorak.
Razgovori bi stoga mogli biti teški dok se dvojica čelnika u ponedjeljak sastaju u Glasgowu, u Ujedinjenom Kraljevstvu, na otvorenju konferencije o klimi (COP26).
Boris Johnson koji je sa svoje strane ostao odlučan, nije potvrdio da se s Macronom dogovorio o pronalasku rješenja.
"Moram vam reći da se naše stajalište o ribi nije promijenilo", rekao je na svojoj završnoj tiskovnoj konferenciji, istaknuvši da je razgovor bio "otvoren".
Njegov je glasnogovornik ipak dodao: "Ako francuska vlada dođe s prijedlozima kako bi ublažila prijetnje koje je uputila, mi ćemo ih rado prihvatiti".
Prema ugovoru o brexitu koji je stupio na snagu 1. siječnja, pristup zemalja EU-a britanskim vodama reguliran je kroz izdavanje dozvola za ribarenje.
Europski ribari mogu nastaviti loviti u britanskim vodama ako mogu dokazati da su to činili i ranije. No za to im je potrebna dozvola Londona, pri čemu je nastao spor dviju država.
Pariz je zaprijetio Londonu strožim zdravstvenim i sigurnosnim provjerama kamiona koji stižu s britanskog teritorija, te zabranom iskrcavanja ulova britanskih ribara u francuskim lukama od utorka ako Britanci dotad ne izdaju više dozvola za francuske ribare.
Ove je odluke London ocijenio "pretjeranima" i zaprijetio da će zauzvrat pooštriti kontrolu europskih brodova u svojim vodama.