FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Span javnom ponudom dionica prikupio 101,2 mil. kuna; dionice uvrštene na ZSE

ZAGREB, 21. rujna 2021. (Hina) - Putem javne ponude dionica domaća IT tvrtka Span prodala je ponuđenih 578.200 dionica po cijeni od 175 kuna po dionici, čime je prikupila gotovo 101,2 milijuna kuna, istaknuto je u utorak na konferenciji za medije, na kojoj su Span i Zagrebačka burza (ZSE) potpisali i ugovor o uvrštenju dionica Spana na Službeno tržište.

 

Dionice Spana u javnoj je ponudi kupilo više od tisuću dioničara, a trgovanje dionicama Spana na ZSE počet će za dva dana tj. u četvrtak, 23. rujna.

Na Službeno tržište pod oznakom SPAN-R-A uvršteno je svih 1.960.000 dionica te tvrtke, koja je ujedno i prva domaća IT tvrtka, nakon Ericsson Nikole Tesle (ENT), čije su dionice uvrštene na ZSE.

Ugovor o uvrštenju dionica na ZSE potpisali su osnivač i predsjednik Uprave Spana Nikola Dujmović i predsjednica Uprave ZSE Ivan Gažić, koji su istaknuli kako je interes za dionice Spana bio izuzetno velik i potražnja je značajno nadmašila ponudu. 

Zainteresirani su ponude mogli predavati od 6. do 10. rujna, a potražnja je bila iznimno velika i od samih zaposlenika Spana, kao i kvalificiranih te malih ulagatelja, koji su time dobili priliku, kako su kazali i Dujmović i Gažić, sudjelovati u ulaganjima na tržištu kapitala.

Span je putem javne ponude ponudio 578.200 dionica, što čini 29,5 posto temeljnog kapitala, uz raspon cijene od 160 do 175 kuna, da bi nakon upisa dionica Span (14. rujna) odlučio da konačna cijena bude 175 kuna po dionici.

Po iznijetim podatcima, pri minimalnoj cijeni od 160 kuna iskazan je interes za 1.036.166 dionica, što je 79 posto više od ponuđenog, dok je pri maksimalnoj cijeni od 175 kuna iskazan interes za 809.644 dionica, što je 40 posto više od ponuđenog.

S obzirom da je zanimanje bilo veliko konačni broj kupljenih dionica određen je u skladu s pravilima alokacije, pri čemu je Dujmović izvijestio kako su kvalificirani ulagatelji stekli 55,9 posto od ukupno ponuđenih 578.200 dionica ili 323.152 dionica, dok su mali ulagatelji stekli 35,6 posto ponuđenih dionica, ili njih 206.048.

Zaposlenici Spana, njih 242 od ukupno više od 500, kupilo je 49.000 dionica ili 8,5 posto, za što su platili oko 8,5 milijuna kuna, što, kako je kazao Dujmović, ne čudi jer su željeli kupiti i više, vjerujući u tvrtku u kojoj rade. 

Kroz tzv. ESOP program zaposlenicima Spana u Hrvatskoj bilo je ponuđeno 49.000 dionica, a interes je, kako je istaknuto, bio čak 47 posto veći od ponuđenog broja dionica.  

Pojedinačno je svaki zaposlenik mogao kupiti najviše 1.500 dionica, mali ulagatelji pojedinačno najviše 19.600 dionica, dok za kvalificirane nije bio određen limit i oni su i kupili najviše dionica Spana.

U filmu-dokumentarcu snimljenom za potrebe izlaska na Burzu i prikazanom na konferenciji za medije, sami zaposlenici Spana tvrtku su ocijenili vrlo atraktivnom za rad, rast i razvoj, koja koristi najmodernije tehnologije i posluje globalno.

"Motiv izlaska na Burzu je osigurati dugovječnost kompanije, da bude još transparentnija i ima veći motiv za uspjeh, a znali smo da će biti veliko zanimanje za dionice, pa čak nije ni trebala reklama, iako smo ju imali. Zanimljivo je bilo primjerice čuti da su ljudi u redu u Zagrebačkoj banci čekali po dva sata za upis dionica", otkrio je Dujmović.

U Spanu "ni kune nismo uzeli sebi i sve će kune biti upotrijebljene za daljnji rast tvrtke, a brzo ćemo predstaviti i konkretnije planove za rast i razvoj", naglasio je Dujmović, koji je ulagateljima poručio da je "budućnost digitalna i vjeruje da će biti dobrih i svijetlih prilika za poslovanje".

Gažić je istaknula da u Hrvatskoj postoji zanimanje građana za ulaganjima u dionice, podsjetivši i na veliki odaziv na IPO HT-a kada je dionice upisalo više od 300 tisuća građana, a smatra i da će to biti povod i za druge domaće IT i ostale kompanije da izađu na Burzu.

"Razlog velikog zanimanja građana za Spanove dionice vidimo i u niskim kamatnim stopama na tržištu kapitala, rekordnoj štednji građana i traženju investicijskih prilika, a sada su i prvi put mogli uložiti u tehnološku kompaniju, koje su i inače globalno među najjačima po kapitalizaciji", rekla je Gažić.

Ocijenila je i da je izlazak Spana na Burzu i za Burzu ogroman korak te da će to imati i efekte i na ukupno tržište kapitala i hrvatsko gospodarstvo.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙