"Radovi na ulazu u poslovni kompleks Vjesnik započeli su krajem srpnja ove godine i odnosili su se na sanaciju popucalih i oštećenih ploča na donjoj strani nebodera. Radovi su završeni, a demontaža skele je obavljena posljednjeg dana kolovoza", kazali su iz tvrtke BMD koja, temeljem ugovora sa suvlasnicima, upravlja cijelim kompleksom Vjesnika.
No, s druge strane, više od trideset godina star natpis davno nepostojećeg poduzeća i dalje krasi ulaz u neboder – simbol zagrebačkog novinarstva.
"Nije planirana izmjena postojećeg napisa Vjesnik NIŠPRO– novinsko izdavačka štamparska prodajna radna organizacija jer suvlasnici o tome nisu donijeli odgovarajuću odluku", odgovorili su za Hinu iz BMD upravitelja.
Većinski suvlasnici Vjesnikova kompleksa koji, pak, nisu mogli donijeti "odgovarajuću odluku" o uklanjanju ili obnovi oštećenog natpisa NIŠPRO Zagreb su Vjesnik d.d. - tiskara u većinskom državnom vlasništvu, Konzum plus (slijednik Tiska u sklopu nekad moćnog Agrokora), Republika Hrvatska, VLM Cvjetno nekretnine (osnivač Večernji list) te Allegheny financial, nekretninska tvrtka koja se svojevremeno povezivala s Ninoslavom Pavićem, bivšim vlasnikom Europapress Holdinga (EPH).
Izuzevši još nekoliko manjih suvlasnika, od kojih su neki i u stečaju, upravo su većinski vlasnici Vjesnikova kompleksa oni koji su uz "državni blagoslov" posljednjih trideset godina preuzimali dijelove vlasništva u neboderu i okolnim zgradama da bi zatim napustili taj prostor. Nakon što su se uknjižili kao vlasnici prije nekoliko godina, sada čekaju imovinsko-pravni rasplet i odlazak posljednjeg korisnika nakon čega bi uslijedila eventualna prodaja vrijednih nekretnina i očekivana prenamjena tog prostora.
Prvo je kompleks u sjeni Vjesnikova nebodera napustio EPH (sada Hanza Media) 2003., potom Tisak, a odlaskom Večernjeg lista u Buzin prije desetak godina i gašenjem Vjesnika 2012. iz tog "hrama" novinarstva otišla je i posljednja ozbiljna novinska redakcija. Ostala je samo tiskara Vjesnik d.d. kao jedini veći korisnik prostora unutar Vjesnikova kompleksa – nebodera, press centra, tiskare i pratećih objekata na više od 30.000 četvornih metara koji su svojevremeno su bili procijenjeni na više od 80 milijuna eura.
Samo 1988. više od 243 milijuna novinskih izdanja
Nekadašnji Vjesnik NIŠPRO, od kojeg je samo ostao samo natpis, osnovan je u posljednjoj samoupravnoj transformaciji tog poduzeća unutar bivšeg socijalističkog sustava 1. srpnja 1988. Potkraj te godine u Vjesniku je bilo zaposleno više od 5900 ljudi - od novinara, urednika, grafičara, fotoreportera do prodavača i drugih radnika.
Izlazili su dnevnici – Vjesnik, Večernji list i Sportske novosti, tjednici, polumjesečnici i mjesečnici Arena, Danas, Erotika, Izbor, Kviz, Sam svoj majstor, Sirius, Sfinga, Sprint, Start, Studio, Svijet, Vikend, Top, Trend i Mila te brojna povremena izdanja, romani i stripovi.
Sveukupno je te 1988. bilo tiskano više od 243 milijuna novinskih izdanja NIŠPRO Vjesnik od kojih je bilo prodano više od 195 milijuna, utrošeno je više od 34.000 tona papira, a Vjesnikova je prodajna mreža imala na području tadašnje Jugoslavije oko 1150 vlastitih kioska I lokala.
NIŠPRO Vjesnik je tada, po ocjeni mnogih, bio najbolja i najmoćnija novinsko-izdavačka kuća u ovom dijelu Europe.
"O Vjesniku netko može misliti što hoće, ali kuća Vjesnik je, uz Springerov koncern, bila jedna od najvećih novinskih kuća u Europi. Neki su možda bili bogatiji, imali veće naknade, ali što se tiče razgranatosti izdavačke djelatnosti, broja naslova, kapaciteta tiskare itd., teško bi, osim Springera, mogao nabrojati nekog tko bi se mogao mjeriti s Vjesnikom”, istaknuo je još 2000. legendarni Vjesnikov novinar i dopisnik Đorđe Zelmanović.
S druge strane, nakon ovotjedne posljednje obnove ulaza u Vjesnikov neboder, ostao je i neizbrisan grafit, svojevrsna simbolička poruka nepoznatog autora svim Vjesnikovcima plasiran odmah ispod natpisa Vjesnik NIŠPRO: "Bitno da je nekad bilo lijepo. Nema života od sjećanja".