Vlada je, naime, usvojila prijedlog odluke o produžetku financiranja provedbe programa energetske obnove obiteljskih kuća za razdoblje od 2014. do 2020. godine.
"Kako bi se i prije donošenja novog programa obnove za obiteljske kuće osigurao kontinuitet obnove predlaže se produženje roka za ostvarenje prava za sufinanciranje do 31. prosinca 2021. godine u okviru postojećeg programa", kazao je na Vladinoj sjednici ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Darko Horvat.
Sredstva za energetsku obnovu obiteljskih kuća (za ovu i sljedeću godinu) od 400 milijuna kuna osigurana su iz nacionalnih sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, raspodjelom sredstava dobivenih od prodaje emisijskih jedinica putem dražbi u Hrvatskoj tako da se 300 milijuna kuna namjenjuje sufinanciranju energetske obnove obiteljskih kuća koje nisu oštećene u potresu, na cijelom teritoriju RH, te 100 milijuna kuna sufinanciranju energetske obnove obiteljskih kuća oštećenih u potresu.
Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost je 25. lipnja objavio javne pozive za građane (su)vlasnike postojećih obiteljskih kuća, s iznosom za sufinanciranje u iznosu od 171 milijun kuna te za građane u opasnosti od energetskog siromaštva, s iznosom od 32 milijuna kuna.
Poziv je privremeno zatvoren 1. rujna 2020., nakon što je ukupan iznos zatraženih bespovratnih sredstava višestruko premašio ukupno raspoloživi iznos planiranih financijskih sredstava koji je iznosio 203 milijuna kuna. Zaprimljene su 7.394 prijave od kojih je 3.100 prihvaćeno, za što su osigurana bespovratna sredstva od 210,9 milijuna kuna. S druge strane, 1.200 prijava nije udovoljilo uvjetima poziva, a zbog nedostatka sredstava je odbijena gotovo polovica prijavljenih građana, tj. 3.094 zahtjeva.
Novi program energetske obnove obiteljskih kuća koji će obuhvatiti razdoblje 2021. do 2030. godine je u izradi, te će ga Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Vladi na usvajanje predložiti sukladno Zakonu o gradnji.