"Kvaliteta života u jednom gradu mjeri se ne samo kvalitetom komunalnih infrastruktura i usluga te stupnjem razvoja gospodarstva, već i na naš suživot kao tradicionalno umijeće življenja. Mislim da je posebno važno kontinuirano njegovati upravo taj duh našega grada, odnosno taj kreativni spoj zavičajnosti i otvorenosti", istaknuo je Radin, koji trenutačno obnaša dužnost istarskog župana.
Poručio je kako u njegovom radu neće izostati potpora talijanskim predškolskim i školskim ustanovama, kulturno-umjetničkim udrugama i zajednici Talijana u Puli.
Među projektima za koje će se zauzimati istaknuo je uređenje kultnoga pulskog kupališta Stoje, koje smatra epohalnom rekonstrukcijom i složenim zahvatom ne samo zato što je riječ o kompleksu koji je Konzervatorski odjel zaštitio kao kulturno dobro, nego i zato što se radi o rekonstrukciji urbanog tkiva.
"Sanirati lokacije urbane civilizacije, planirati investiciju u javnom sektoru u današnje vrijeme znači ići protiv većinske struje. Zato smatram da je to zadatak manjinskog predstavnika u gradskoj upravi", rekao je Fabrizio Radin.
To što pripadnici nacionalnih manjina za korištenje dodatnog prava glasa na lokalnim izborima moraju zatražiti listić za izbor zamjenika iz redova svoje nacionalne zajednice Radin smatra nepojmljivim i neprihvatljivim.
Međutim, ocijenio je, iznimno je važno da pripadnici talijanske nacionalne manjine upisani u poseban birački popis zatraže i iskoriste pravo glasovanja za vlastite predstavnike i u Puli i u Istarskoj županiji.
"Sve to kako bi dokazali da postoje kao autohtona nacionalna zajednica, kako bi se osigurao opstanak i razvoj talijanske nacionalne zajednice i kako bi spremni dočekali sljedeći popis stanovništva predviđen u rujnu", zaključio je Fabrizio Radin.
Inače, jučer je Državno izborno povjerenstvo (DIP) opovrgnulo navode IDS-a o problemu glasačkih listića koji pripadnicima talijanske nacionalne zajednice otežavaju korištenje dodatnog prava glasa na lokalnim izborima, ističući da se poštuju zakonske odredbe.
"Na ovim lokalnim izborima nije 'novost' da su pripadnici nacionalnih manjina na 'zasebnim listićima', tako je bilo i na svim prethodnim lokalnim izborima, jer su to zasebni izbori - izbori za zamjenike općinskih načelnika, gradonačelnika i župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina", priopćio je DIP.
Objasnio je da je tako pripadnicima nacionalnih manjina na lokalnim izborima omogućeno "dvostruko pravo glasa" jer mogu glasovati za općinske načelnike, gradonačelnike i župane i za zamjenike općinskih načelnika, gradonačelnika i župana iz reda pripadnika nacionalnih manjina.