"Ta mjera nije demografska, nije socijalna i nije razmjerna koristi koja treba biti. Ako ste roditelj odgojitelj, ne smijete raditi ako koristite tu mjeru - djeca ne smiju ići u vrtić, a 95 posto djece bi trebalo biti u vrtiću", rekla je Mrak-Taritaš na konferenciji za novinare ispred Dječjeg vrtića “Medo Brundo” u Dubravi.
Govoreći zašto treba ukinuti mjeru roditelj odgojitelj, podsjetila je kako je u početku bila ideja da se za to iz gradskog proračuna izdvoji oko deset milijuna kuna, a ove je godine za nju izdvojeno 500 milijuna kuna.
Istaknula je da je do sada za tu mjeru potrošeno 2,5 milijarda kuna te je ocijenila da je "efekt nikakav".
Dodala je da Grad Zagreb za sve vrtiće u Zagrebu daje 800 milijuna kuna.
Mrak-Taritaš je rekla i da mjeru roditelj odgojitelj koristi pet tisuća roditelja koji imaju troje ili više djece, a kojih je u Zagrebu 16.000.
Da je socijalna politika u Zagrebu bila obilježena populizmom, smatra i kandidat za njezina zamjenika Mirando Mrsić, koji je rekao da je to još jedan od primjera kako su bivši gradonačelnik Milan Bandić i njegova zamjenica Jelena Pavičić Vukičević trošili novac Zagrepčana.
"Mjera je neučinkovita i ne doprinosi tome da imamo bolju demografsku sliku u Hrvatskoj", poručio je Mrsić.
Istaknuvši važnost socijalizacije djece u dječjim vrtićima, kandidat za zamjenika gradonačelnice Marko Torjanac je rekao da se "tako stvara društvo koje je socijalizirano u komunikaciji i toleranciji". Dodao je kako mjera roditelj odgojitelj nije štetna samo financijski, nego i za društvo.