Tim projektom trebalo je poticati korištenje sunčeve energije na krovovima javnih i stambenih zgrada što donosi uštede u troškovima stanovanja i smanjenju zagađenja okoliša, rekao je Bekavac.
Napomenuo je da su utrošena i javna sredstva za pripremu aplikacije interaktivne karte s javnim i stambenim zgradama te da je prepoznata mogućnost ugradnje solarnih panela na 170-ak objekata.
"No, Grad Velika Gorica propustio je povijesnu priliku, iz sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost omogućiti građanima vlasnicima mini elektrana, instaliranih na krovu stambene zgrade, stvarati i koristiti električnu energiju, a višak prodavati", izložio je Bekavac.
Smatra kako je s obzirom na iskustva drugih gradova i znanje o sunčevoj energiji nužno konačno pripremiti i provesti taj projekt od revolucionarnog značaja za Veliku Goricu i to za proizvodnju električne energije u sunčanim elektranama te za proizvodnju toplinske energije za grijanje prostora i potrošne tople vode u sunčanim toplinskim sustavima.
"Sunčana elektrana standardne tehnologije, snage 10 kW postavljena pod optimalnim kutom, bez zasjenjenja, može na području Velike Gorice godišnje proizvesti oko 11.800 kWh električne energije", rekao je Bekavac.