"Nitko u EU neće biti siguran od koronavirusa dok svi ne budu sigurni", napominju u pismu poslanom u subotu predsjednici Europske komisije Ursuli von der Leyen i predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu premijeri Austrije, Bugarske, Češke, Hrvatske, Latvije i Slovenije.
Podsjećaju na zaključke videokonferencije Europskog vijeća 21. siječnja na kojoj su potvrdili da "se cjepiva trebaju distribuirati u isto vrijeme i 'pro rata', razmjerno veličini stanovništva" prema zajedničkim ciljevima koje je Komisija postavila za drugo tromjesečje 2021.
"Moramo sada osigurati da sve zemlje članice na jednakoj bazi dosegnu te ciljeve", ističu.
Pozivaju predsjednika Europskog vijeća da o "tom važnom pitanju brzo održi razgovor".
Ističu da je "pitanje europske solidarnosti osigurati da sve zemlje članice EU-a, velike ili male, imaju jednak pristup danas nedostatnim količinama cjepiva protiv covida-19".
"Zadnjih dana, međutim, otkrili smo da se protivno tom dogovoru, isporuke doza cjepiva farmaceutskih tvrtki pojedinih država članica ne provode na jednakoj osnovi po ključu stanovništva/pro rata", upozoravaju.
"Ako se takav sustav nastavi, nastavit će se stvarati i povećavati velike razlike među državama članica do ljeta, pa će neki biti sposobni dostići imunitet krda u nekoliko tjedna, a drugi će zaostati", navode premijeri šest zemalja.
"To bi bilo protivno našem sporazumu, ali i duhu europske solidarnosti", napominju.
Na disparitete u isporukama upozorio je premijer Austrije, Sebastian Kurz u petak kada je Plenković boravio u Bruxellesu gdje je sugovornicima kazao da se Hrvatska suočava s kašnjenjima u isporuci cjepiva i da je to "glavna svrha" njegova posjeta te da "inzistira da što smo naručili se i isporuči".
Premijer je ranije u subotu rekao novinarima da je u Bruxellesu nastojao otkriti zašto dolazi do diskrepancije u dostavi cjepiva pojedinim državama koje su ga naručile.
Trebamo napraviti neki korektivni mehanizam kako bi se bolje vidjela europska solidarnost, da oni koji su dobili više daju oni onima koji su dobili manje, rekao je.
Kazao je i da ne smatra da je Hrvatska zakinuta, nego da dobiva onoliko koliko su farmaceutske kompanije u stanju dostaviti.
Na pitanje novinara, Plenković se osvrnuo i na izjavu austrijskog kancelara Sebastiana Kurza koji je oštro kritizirao „nepravednu“ isporuku cjepiva unutar članica Europske unije i nepoštivanje dogovorenog „ključa“ raspodjele, a to je broj stanovnika, te kazao da je stalno u kontaktu s austrijskim kancelarom i drugim kolegama.
Kurz je u petak ustvrdio da neke zemlje EU-a, mimo dogovorenog primaju više doza cjepiva nego što im prema dogovoru pripada, a kao jednu od zemalja koja je zakinuta ovakvom praksom je naveo Bugarsku, Latviju i Hrvatsku.