FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Europski povjerenik za krizne situacije: Hrvatska nije sama

ZAGREB, 30. prosinca 2020. (Hina) - Hrvatska nije sama, europska solidarnost je živa, rekao je u srijedu povjerenik Europske unije za upravljanje kriznim situacijama Janez Lenarčič nakon sastanka s hrvatskim premijerom u Zagrebu odakle se zaputio u područja stradala dan ranije u razornom potresu. 

Posjet područjima Petrinje i Siska na dan potresa najavila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen koja je zajedno s predsjednikom Europskog Vijeća Charlesom Michelom Hrvatskoj poručila da je EU spreman pomoći.

"Došao sam da izrazim europsku solidarnost, solidarnost Europske unije s Hrvatskom, svojom članicom", rekao je Lenarčič na konferenciji za novinare u Banskim dvorima te izrazio sućut hrvatskom narodu.

Dolazak europskih povjerenika "sjajan je signal potpore" Europske unije, rekao je premijer Andrej Plenković o potresu koji je uzeo sedam života, ozlijeđeno je 28 ljudi, a pričinjena je golema materijalna šteta.

U samo nekoliko sati nakon potresa aktiviran je Mehanizam za civilnu zaštitu EU-a, rekao je Lenarčič o resoru koji je pod njegovom nadležnošću.

ERCC je stožerni dio mehanizma civilne zaštite EU-a i koordinira pružanje pomoći zemljama koje su pogođene katastrofama.

"To dokazuje da je europska solidarnost živa, to dokazuje da Hrvatska nije sama", rekao je.

Smatra da je "to jednako važno i za sljedeće faze, prvo procjena šteta te sanacija". "Odziv država članica bio ogroman", izvijestio je.

Pomoć je ponudilo 13 država EU (Rumunjska, Češka, Slovenija, Italija, Švedska, Litva, Grčka, Austrija, Bugarska, Mađarska, Portugal, Slovačka, Francuska) te jedna izvan bloka, Turska.

Riječ je uglavnom o opremi za smještaj poput zimskih šatora, kontejnera, kreveta i druge opreme, a financijsku pomoć Hrvaska će dobiti iz Europskog fonda solidarnosti, najavio je.

Novac iz tog fonda Hrvatska je već koristila za poplave, a ove godine, kada je bila pogođena potresom u ožujku dobila je gotovo 700 milijuna eura, podsjetio je. 

"Dobro je da vidimo koliko je članstvo u EU važno u ovakvim kriznim situacijama", rekao je Plenković.

Potpredsjednica EK Dubravka Šuica rekla je da je doputovala u svojstvu europske dužnosnice, ali njoj je "Hrvatska na srcu".

Ni ona nije propustila izraziti važnost članstva Hrvatske u EU. "To se vidjelo kada je riječ o cjepivu (protiv covida-19), a to se vidi i sada kada u manje od 24 sata vidimo da je europska solidarnost na djelu".   

Šuica je napomenula da radi na dugoročnoj viziji za ruralna područja kao povjerenica za demokraciju i demografiju, a Sisačka županija zahtijeva posebnu pozornost jer je taj prostor bio demografski devastiran nakon rata.

Nakon konferencije za medije europski povjerenici otputovali su u potresom pogođena područja u pratnji ministrice regionalnoga razvoja i fondova EU Nataše Tramišak, koja je zadužena za podnošenje novog zahtjeva za pomoć. 

 

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙