Neovisna trgovinska politika predočena je britanskoj javnosti kao jedna od glavnih blagodati brexita, a ministri su se na društvenim mrežama glasno hvalili sporazumom s Japanom - njihovu najvažnijem trgovinskom uspjehu od napuštanja Europske unije.
Međutim, ta strategija promidžbe naišla je na probleme u utorak navečer kada se ministarstvo pokušalo iskoristiti popularnost televizijske emisije Great British Bake Off (GBBO), koja je emitirala epizodu s japanskom temom.
"Pekari su upotrijebili puno sojina umaka u prvom izazovu na #GBBO, pa je dobro što će biti jeftiniji zahvaljujući našem trgovinskom dogovoru s Japanom", tvitalo je ministarstvo.
Iskusni trgovinski stručnjaci brzo su naglasili da prema uvjetima britanskog sporazuma o izlasku iz EU-a ostaje na snazi Sporazum o slobodnoj trgovini između EU-a i Japana i trenutno se ne primjenjuju carine na uvoz sojina umaka iz Japana u Veliku Britaniju.
Osim ako Velika Britanija u sljedećih 10 tjedana ne postigne trgovinski sporazum s EU-om, a pregovori trenutno vise o koncu, taj će uvoz biti podložan carini od 6 posto pod uvjetima Svjetske trgovinske organizacije.
Japanski uvoz sojina umaka čini 14,6 posto britanskog uvoza tog proizvoda.
Trgovinski podaci pokazali su da je u 2019. godini 31 posto od 22.589 tona uvoza sojina umaka iz Velike Britanije uvezeno iz Nizozemske i 10 posto iz Poljske - koje su obje države članice EU-a.
Odgovarajući na kritike britansko ministarstvo je u srijedu na Twitteru ustrajalo na tvrdnji da će cijene pasti.
"Da pojasnimo: zahvaljujući trgovačkom sporazumu između Ujedinjenog Kraljevstva i Japana, soja umak bit će jeftiniji nego što bi inače bio pod uvjetima Svjetske trgovinske organizacije, prema kojima bismo od 1. siječnja trgovali s Japanom da nismo osigurali trgovinski sporazum između Velike Britanije i Japana".