Ova presuda stiže nakon žalbe Europske komisije te je jedna od mnogih točki prijepora između Europske unije i mađarskog premijera Viktora Orbana. Bruxelles mađarskom čelniku zamjera tvrdolinijaški stav prema migracijama i manjinama, kao i stavljanje medija, sudova i nevladinih organizacija pod državnu kontrolu.
Prema reformi izglasanoj 2017. godine sveučilišta registrirana u inozemstvu više ne mogu djelovati u Mađarskoj ako obrazovne programe ne provode i u svojim matičnim državama, što je Europski sud pravde u utorak proglasio protivnim zakonima EU-a.
"Uvjeti koje je Mađarska postavila institucijama visokog obrazovanja za rad na svome teritoriju nisu kompatibilni s zakonima EU-a", priopćio je sud.
Srednjoeuropsko sveučilište je većinu svojih programa preselilo izvan Mađarske nakon duge pravne bitke između Sorosa, Židova rođenog u Mađarskoj koji kroz svoje nevladine organizacije promiče liberalne vrijednosti, te Orbanove vlade.
Sud EU-a odlučio je i da je dio reforme koji sveučilištima sa sjedištem izvan EU-a dopušta djelovanje u Mađarskoj samo ako imaju bilateralni dogovor s Budimpeštom krši Povelju o temeljnim pravima EU-a koja štiti akademske slobode i slobode poslovanja.
Reforma krši i obaveze koje je Mađarske preuzela kao članica Svjetske trgovinske organizacije, zaključio je sud.
U travnju 2017. na sjednici Europskog parlamenta mađarski premijer Viktor Orban odbacio je kao neutemeljene optužbe da novim zakonom o visokom obrazovanju želi zatvoriti Srednjoeuropsko sveučilište (CEU) te optužio Georgea Sorosa da je financijskim spekulacijama uništio živote milijuna ljudi.
Soros je kritičar političara poput američkog predsjednika Donalda Trumpa i mađarskog premijera Viktora Orbana, a krajnja desnica optužuje Sorosa za promoviranje i financiranje ilegalne masovne migracije u Europu.