"EU pridaje veliku važnost očuvanju većeg stupnja autonomije Hong Konga, u skladu s temeljnim zakonom i međunarodnim obvezama", stoji u deklaraciji 27 članica Unije koje u njihovo ime potpisuje šef europske diplomacije Josep Borrell.
U interesu EU-a je, piše nadalje u deklaraciji, da se stabilnost i prosperitet Hong Konga nastavi prema načelu "jedna zemlja, dva sustava".
Bruxelles je također poručio da će Europljani "pozorno pratiti razvoj situacije", ocjenjujući da su "demokratska rasprava, konzultacije glavnih stranaka i poštivanje prava i sloboda Hong Konga najbolji način za usvajanje zakona o nacionalnoj sigurnosti, kako to predviđa članak 23 temeljnog zakona".
"Veliku zabrinutost" zbog najave Kine o donošenju novog zakona o nacionalnoj sigurnosti, nakon prošlogodišnjih prodemokratskih prosvjeda, izrazile su u i Velika Britanija, Kanada te Australija.
Tri zemlje ističu da je jasno da će donošenje takvog zakona u ime Hong Konga, bez direktnog sudjelovanja njegovih stanovnika, zakonodavstva i pravosuđa, ugroziti načelo "jedna zemlja, dva sustava".
Kineska najava uvođenja novog zakonodavstva dolazi nakon što su se 2019. u Hong Kongu održavali prodemokratski prosvjedi, koji su ponekad bili i nasilni, te je Hong Kong doživio najveću krizu otkako je 1997. ponovo vraćen pod vlast Kine.
Zakon koji najavljuje Kina mogao bi za Hong Kong biti povijesna prekretnica.
Kina je u četvrtak najavila donošenje novog zakona o nacionalnoj sigurnosti nakon lanjskih prodemokratskih prosvjeda u Hong Kongu.
Zakonom bi se po pisanju lista South China Morning Posta zabranilo Hong Kongu otcjepljenje od Kine, uplitanje iz inozemstva, terorističke aktivnosti kao i sve druge aktivnosti za koje se procijeni da potkopavaju središnju vlast u Pekingu.