"Aplikacije za praćenje moraju biti dobrovoljne, transparentne, sigurne, interoperabilne i moraju poštovati privatnost građana", navodi Komisija. Dodaje se da aplikacije trebaju biti anonimizirane i bez korištenja podataka o geolokaciji ili kretanju.
Europska komisija je u srijedu predložila postupno ukidanje ograničenja za putovanja unutar EU-a kako bi se pomoglo turizmu, najteže pogođenim sektorom u koronakrizi, ali upozorava da ovo ljeto neće biti kao ranija i poziva na oprez jer virus i dalje cirkulira. Jedan od instrumenta koji bi omogućio sigurnija putovanja jesu aplikacije za praćenje kontakata. Sve aplikacije moraju biti privremene i koristiti se samo dok traje pandemija. Trebale bi djelovati svugdje u EU-u, preko granica i preko operativnih sustava. Interoperabilnost je ključna kako bi se različite nacionalne aplikacije mogle koristiti prekogranično.
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u srijedu da prema dogovoru država članica EU-a Hrvatska već tjednima radi na aplikaciji za praćenje oboljelih od koronavirusa, a jedna od tvrtki koja radi na tome je i APIS, pritom istaknuvši da će se u potpunosti štititi privatnost građana.
"Nove tehnologije omogućuju puno više nego što je to bilo bez njih. Hrvatska u ovom trenutku radi na aplikaciji, dakle tehnički stručnjaci koje smo za to zadužili. Kada to bude gotovo, mi ćemo vas obavijestiti", rekao je Plenković novinarima uoči užeg kabineta Vlade
Aplikacije bi trebale omogućiti slanje upozorenja korisnicima da su se našle u blizini potencijalne zaražene osobe, što bi uvelike olakšalo identificiranje cijelog lanca zaraženih i tako pomoglo u suzbijanju zaraze.
Aplikacije ne bi koristile osobne podatke kao identifikatore, nego bi trebao biti proizvoljni slijed slova i brojki, a podaci bi se razmjenjivali putem bluetooth tehnologije.