Kako se navodi u priopćenju, dostupnost lijekova, koji se u Hrvatskoj vrlo često prodaju po nekoliko puta višim cijenama nego u drugim zemljama EU-a, problem je koji se izravno odražava na kvalitetu života mnogih građana.
Nedostatak ili drugi problemi s dostupnošću lijekova pojavljuju se zbog poteškoća u proizvodnji i drugih razloga, a to izravno utječe na njegu pacijenata.
Stoga regulatorna tijela unutar EU-a i izvan nje sve više djeluju zajedno kako bi se spriječila nestašica i ograničili problemi kad se pojave, stoji u priopćenju.
"Toga smo u vrijeme ove pandemije još svjesniji. Zato mi je, kao liječnici, ovo imenovanje izazov i prilika da u Europskom parlamentu aktivno radim na dokidanju takve prakse", ističe Jerković.
Od izbijanja pandemije koronavirusa do izražaja je došla i europska ovisnost o stranim proizvođačima medicinskih proizvoda, kao i farmaceutskih proizvoda i sastojaka koji se koriste u proizvodnji.
Kina je najveći proizvođač farmaceutskih sastojaka, posebno aktivnih sastojaka i intermedijarnih proizvoda, ali je od izbijanja pandemije koronavirusa uvela privremene zastoje u proizvodnji.
Drugi veliki proizvođači, poput Indije, uveli su ograničenja na izvoz lijekova.
"Proizvodnja lijekova je strateška grana svakog gospodarstva. Nužno je povećati ulaganja u istraživanje i razvoj, kako bi hrvatski proizvođači mogli osigurati proizvodnju nužnih lijekova te kako bi inovacijama ostali konkurentni na europskom i globalnom tržištu. Inovacije su ključne za hvatanje koraka s ostatkom svijeta", ustvrdila je zastupnica u EP.
Romana Jerković zastupnica je u Europskom parlamentu od 1. veljače 2020. godine, od izlaska Velike Britanije iz Europske unije.