Komisija, čuvarica europskih propisa, je kasno u petak predložila aktiviranje opće klauzule o odstupanju od pravila kako bi se zemlje članice odhrvale pandemiji koronavirusa zbog koje je većina članica Unije uvela najstrože restrikcijske mjere, uključujući i karantenu cijelih gradova, a europske granice su zatvorene.
"Korištenje proračunskog deficita će zemljama članicama omogućiti da poduzmu mjere kojima će se na primjeren način moći nositi s krizom izazvanom koronavirusom", priopćila je Komisija, pojašnjavajući da se time odstupa od proračunskih pravila koja bi se inače normalno primjenjivala prema europskom fiskalnom okviru.
U samom Paktu o stabilnosti i rastu predviđena je mogućnost aktiviranja odredbe o odstupanju od pravila koja se inače primjenjuju u slučajevima izvanrednih okolnosti kao što je ova s pandemijom koronavirusom koji uzrokuje bolest Covid-19.
Pakt o stabilnosti i rastu osigurava fiskalnu disciplinu država članica, po kojem deficit proračuna opće države ne smije prelaziti tri posto BDP-a, a javni dug 60 posto BDP-a.
Italija se zbog gospodarstva koje je slabo raslo teško borila sa smanjivanjem svog golemog duga koji je dosegao 137 posto BDP-a, a dodatno zaduživanje bi inače naišlo na negodovanje Komisije da nije u pitanju suzbijanje pandemije i njezinih posljedica.
"Talijanska vlada će sada moći u svoju ekonomiju ubrizgati onoliko novca koliko bude potrebno. Uobičajena proračunska pravila, pravila o javnom dugu, u ovoj se fazi neće primjenjivati", kazala je predsjednica EK Ursula von der Leyen.
"Danas predlažemo maksimalnu fleksibilnost u našim pravilima koja će omogućiti nacionalnim vladama da podrže sve svoje zdravstvene sustave, osoblje i građane koji su teško pogođeni ovom krizom", istaknula je von der Leyen.
Nakon što prijedlog Komisije službeno prihvate ministri financija EU-a na svom sljedećem sastanku, potrošnja nacionalnih vlada će se izuzeti iz računice Komisije o deficitu i javnom dugu.
Na sastanku od 5. ožujka, ministri financija EU-a su se složili da proračunska pravila neće biti prepreka u borbi protiv pandemije i njezinih posljedica na gospodarstvo. Očekuje se da bi pandemija Covida-19 mogla ove godine u Europi izazvati recesiju od 1,0 posto do 2,5 posto.
Komisija poziva Vijeće EU-a da što prije usvoji ovaj prijedlog koji će omogućiti državama članicama da odstupe od proračunskih pravila i učinkovitije odgovore na krizu.