Medijska pismenost u digitalnom okruženju jedna je od prioritetnih tema hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije u sklopu kojeg će se održati i navedena konferencija pod nazivom "Medijska pismenost u svijetu koji se stalno mijenja: Integrirati. Okupiti. Osnažiti".
Kako ističu u AEM, bit će to ujedno i središnji događaj Europskog tjedna medijske pismenosti koji se ove godine poklapa s hrvatskim Danima medijske pismenosti.
Konferencija će tražiti odgovore na brojna važna pitanja o izazovima života i rada u digitalnom medijskom okruženju te utjecaju novih medija i digitalnih tehnologija i na pojedince i na društvo. Živimo u vremenu obilja informacija, ali i lažnih vijesti, dezinformacija te algoritama pa će okupljeni stručnjaci raspravljati o načinima najučinkovitijeg podizanja razine medijske pismenosti.
Poticanje kvalitetnog novinarstva i medijskog sadržaja
Govorit će se i o važnosti poticanja ne samo kvalitetnog novinarstva, već i kvalitetnog medijskog sadržaja kao i medijske raznolikosti i pluralizma te značaju lakše dostupnosti sadržaja od javnog interesa. Konačno, raspravljat će se i o važnosti razvijanja i promocije europskih audiovizualnih djela, kao i utjecaju globalnih platformi, umjetne inteligencije i algoritama na europsku kreativnu industriju, posebice audiovizualnu, ističu u AEM.
Među sudionicima konferencije bit će američka stručnjakinja za medijsku pismenost Renee Hobbs, osnivačica Laboratorija za medijsko obrazovanje (Media Education Lab) i profesorica komunikologije na Sveučilištu u Rhode Islandu (SAD). Na istom će panelu sudjelovati i Brian O’Neill, direktor Odjela za istraživanje na Tehnološkom Sveučilištu u Dublinu koji se bavi istraživanjima utjecaja novih tehnologija na mlade, sigurnošću na internetu te politikama za digitalno okruženje.
O važnosti nacionalnih politika i strategija medijske pismenosti govorit će jedna od najvećih europskih stručnjakinja za medijsko obrazovanje i kulturnu raznolikost Divina Frau Meigs, profesorica medijske sociologije na pariškom Sveučilištu Sorbonne Nouvelle te savjetnica UNESCO-a, Vijeća Europe i Europske komisije za medijsku pismenost.
Na konferenciji će biti predstavljena i nedavno usvojena nova finska nacionalna politika medijske pismenosti, što je posebno zanimljivo s obzirom da je Finska, prema mnogim istraživanjima, vodeća europska zemlja po razini medijske pismenosti svojih građana. Nacionalna koordinatorica irske mreže za medijsku pismenost Martina Chapman, održat će, pak, izlaganje o značaju suradnje u projektima medijske pismenosti i stvaranju europske platforme za financiranje i okupljanje dionika.
Novi globalni medijski ekosustav
Drugog dana konferencije predavanje pod naslovom "Novi globalni medijski ekosustav" održat će, Claes de Vreese, profesor političke komunikacije na Amsterdam School of Communication Research i jedan od najuglednijih svjetskih znanstvenika na području medija i komunikacija.
O važnosti kvalitetnog novinarstva za očuvanje demokracije, među ostalima, govorit će i Noel Curran, generalni direktor EBU-a i dugogodišnji ravnatelj i urednik irskog javnog medijskog servisa te Mark D. Cole, direktor Europskog instituta za medijsko pravo.
Na konferenciji će govoriti i brojni drugi stručnjaci s područja medijske pismenosti, regulacije elektroničkih medija i audiovizualne industrije te visoki predstavnici Europske komisije, Ministarstva kulture, europskih udruženja audiovizualnih regulatora (ERGA i EPRA), Europske unije radiotelevizija (EBU) i ostalih organizacija te predstavnici svih država članica EU.
Konferenciji prethodi sastanak skupine stručnjaka Europske komisije za medijsku pismenost (MLEG) i predstavljanje najboljih projekata prijavljenih na natječaj Europske komisije "Media Literacy for All".